Apple A7

Apple A7 – wszystkie szczegóły dotyczące chipsetu iPhone 5S

Pamiętacie pewnie, jak  zaledwie kilka dni temu informowałem Was o tym, że to Samsung jest producentem chipu Apple A7, który odpowiada za wydajność w iPhone 5S. Tym razem mam dla Was kolejną porcję informacji, dzięki którym dowiecie się, co tak naprawdę drzemie w tym applowskim układzie.

Apple A7

Apple A7 to 64-bitowy SoC (System-on-Chip), który w swoim wnętrzu kryje dwa 1.3GHz rdzenie oparte o architekturę ARM v8. Nowe rdzenie Apple noszą nazwę „Cyclone”, a cały układ został wyprodukowany przez Samsunga w 28nm procesie technologicznym High-K Metal Gate (HKMG).

Jeśli chodzi o GPU, mamy tu czterordzeniowego PowerVR (Series 6) G6430, ktry wspiera OpenGL 3.0, DirectX 10 oraz OpenCL 1.x. A7 może się pochwalić jedną z najlepszych, dostępnych obecnie na rynku grafik, która dosłownie zjada wszystkie benchmarki na śniadanie.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to mamy jej tu 1GB (czyli tyle samo co w iPhone 5), jednak w odróżnieniu od poprzednika – iPhone 5S dysponuje szybszą jej odmianą, LPDDR3.

Co do układów odpowiedzialnych za łączność, to zostały one stworzone przez dobrze wszystkim znanego producenta, firmę Qualcomm.

Jak więc widzicie, Apple pod względem wydajności faktycznie wspięło się na wyżyny i stosuje najnowsze, dostępne obecnie na rynku nowinki technologiczne. W tej chwili w sklepach (oprócz iPhone 5S) nie ma żadnych smartfonów, które używałyby nowych rdzeni ARM v8 (Cortex-A53 i Cortex A-57 jeszcze nie nadeszły) oraz nowej grafiki Imagination PowerVR Series 6. Czy jednak tak mocne bebechy pozwolą Apple na konkurowanie z coraz to mocniejszymi, andridowymi zawodnikami?

Źródło