kodak-logo

Apple i Google powalczą o patenty Kodaka

Apple i Google chcą przejąc 1,100 patentów po zbankrutowanym gigancie fotografii – Eastman Kodak.

Kodak - logo


Patenty w świecie nowych technologii stanowią dzisiaj potężny oręż podczas rozpraw sądowych. Coś, co miało chronić własność intelektualną – służy dzisiaj do wytaczania kontrowersyjnych pozwów sądowych, mających na celu zniszczenie rynkowej konkurencji. Nie ma się więc co dziwić, iż Apple i Google niczym sępy, zbierają się nad Kodakiem aby przejąc jego 1,100 patentów. Apple w tej walce porozumiało się z Microsoftem pod szyldem Ventures Management LLC, podczas gdy Google współdziała z RPX Corp. oraz trzema producentami smartfonów – Samsung, HTC oraz LG.

Według Kodaka patenty są warte około 2.6 miliarda $. Własność intelektualna firmy Kodak zostanie wystawiona na aukcję. Kodak ma nadzieję, że licytacja patentów pozwoli firmie na wyjście z kryzysowej sytuacji – i podreperowanie finansów. Licytacja będzie miała miejsce 8 sierpnia i zostanie przeprowadzona w dwóch turach. W pierwszej licytowane będą patenty dotyczące przechwytywania i przetwarzania obrazów w kamerach, natomiast w drugiej turze odbędzie się aukcja patentów obejmujących przechowywanie i analizę obrazów. Według ekspertów – pierwsza tura licytacji obejmuje najbardziej wartościowe patenty.

Co z patentami zrobią firmy, które wygrają licytację? Nie spodziewajmy się, że patenty zostaną wykorzystane do produkcji smartfonów i tabletów. Jedynym celem zakupu 1,100 patentów od Kodaka – jest zdobycie prawnego oręża do walki sądowej z konkurentami. Jestem pewien, iż jeśli licytację wygra Apple – będziemy świadkami wielu pozwów sądowych, mających na celu zwalczenie konkurencji.

Źródło: PhoneArena