apple-htc-logo-0

Apple i HTC podpisały 10-letnie porozumienie patentowe

Firmy Apple i HTC dogadały się w kwestii patentów, podpisując 10-letnie porozumienie, obejmujące obecne i przyszłe patenty. Czy to koniec wojny sądowej między tymi firmami?

apple - htc - logo


Przyczyny i warunki porozumienia nie są niestety znane, gdyż jej szczegóły zostały przez obydwie firmy utajone. Według gigantów, umowa patentowa ma charakter globalny i skutkuje natychmiastowym porzuceniem roszczeń. Oznacza to w skrócie, że zarówno Apple, jak i HTC – wycofają wobec siebie wszelkie pozwy sądowe i nie będą składać nowych przez następne 10 lat.

HTC poprzez podpisanie porozumienia dołączyło do „elitarnego klubu”, w którym do tej pory była tylko Nokia. Fiński gigant w 2011 roku uzgodnił umowę, według której Apple musiało za wykorzystywanie patentów zapłacić sporą sumkę pieniędzy oraz co jakiś czas odprowadzać Nokii opłaty licencyjne. Niestety, szczegóły tej umowy również nie są znane, więc nie wiemy o jakie kwoty chodzi.

Tak jak i ja, zastanawiacie się pewnie, czy podobne porozumienie jest możliwe między Apple a Samsungiem. To przecież właśnie te firmy najostrzej walczą między sobą, jeśli chodzi o patenty. Niestety nie wiemy, czy jakieś negocjacje na tej płaszczyźnie zostały podjęte. Jeśli chodzi o Apple i Samsunga – stawka jest tu nieporównywalnie większa, niż w przypadku HTC. Samsung dość mocno „depcze po piętach” gigantowi z Cupertino, a ten z kolei chce nieco „przypiłować zęby” Koreańczykom, poprzez pozwy sądowe. Mam jednak nadzieję, że kiedyś dojdzie do umowy, która na równych warunkach pozwoli wreszcie porzucić sale sądowe i skupić się na tym, co najważniejsze dla klienta – czyli innowacjach.

Źródło: GSMArena