Rynek smartfonów q4 2011

Apple i Samsung zgarniają 99% zysku z rynku smartfonów

Nastały złe czasy dla producentów, którzy nie są Samsungiem i Apple. Według analiz firmy Asymco – te dwie firmy zabierają aż 99% zysku z całego rynku smartfonów.

Rynek smartfonów q4 2011

Jak możecie wyczytać z powyższego wykresu, Apple pod koniec zeszłego roku „pochłonęło” oszałamiające 73% zysku z rynku smartfonów. Samsung, chociaż radzi sobie coraz lepiej – uzyskał go „zaledwie” 23%, czyli ponad trzy razy mniej, niż Apple. Reszta producentów mieści się praktycznie w granicach błędu statystycznego – jedynie HTC uzyskało swój 1%. Cała reszta towarzystwa, czyli RIM, Nokia, LG, Motorola i Sony Mobile – pod koniec zeszłego roku nie ugrała żadnego zysku dla siebie, dokładając do interesu.

Rynek smartfonów q4 2011

Jak sytuacja będzie się kształtować w bieżącym, 2012 roku? Z pewnością „coraz większy kawałek tortu” zaczną zabierać Samsung i HTC – a to za sprawą serii HTC One oraz czterordzeniowego SGS3. Oczywiście pierwszą pozycję utrzyma nadal Apple, jednak do czasu premiery iPhone 5 potężny udział w zyskach firmy z Cupertino będzie raczej powoli topnieć na rzecz HTC i Samsunga. Nie wiadomo również, czy trochę zysku nie zacznie w końcu zabierać któryś z pozostałych producentów, jak Sony, LG, Motorola, czy też Nokia.

Źródło: GSMArena, Asymco