iPad2-2

Apple iPad 2 nareszcie oficjalnie

Na ten dzień czekali wszyscy wielbiciele tabletów z jabłuszkiem na obudowie – Steve Jobs oficjalnie zaprezentował iPad 2.

iPad 2

Prezentacja przebiegła w bardzo emocjonalnej atmosferze – Apple zachwalał swoje tablety jako te, które pomagają leczyć dzieci z autyzmem i przeprowadzać operacje na mózgu, ale do rzeczy. Potwierdziły się niektóre plotki, które mówiły, że iPad 2 będzie lżejszy i cieńszy (o 33%), niż jego poprzednik – mało tego, iPad 2 jest nawet cieńszy, niż iPhone 4. iPad 2 mierzy 241.2×185.7×8.8mm, a jego waga to 613g. Nowy tablet ma być dostępny w dwóch kolorach – białym i czarnym, biały będzie dostępny już pierwszego dnia sprzedaży.

iPad 2

Następca iPada ma być pod względem graficznym aż 9 razy szybszy, a to m.in. ze względu na zastosowanie nowego, dwurdzeniowego chipu A5 (który jest dwa razy szybszy, od montowanego w iPad). A5 jest szybszy, ale wg. Apple pobiera tyle samo energii, co starszy model, montowany w poprzednim iPadzie – ma wytrzymać 10 godzin użytkowania i miesiąc czuwania. iPad 2 będzie też wyposażony w dwie kamery (przednią i tylną). Co do ekranu – ma 9.7-cala (1024×768) i jest zrobiony w technologii IPS.

iPad 2

Na prezentacji nie zabrakło uszczypliwych uwag, wysyłanych głównie w kierunku tabletów z systemem Android Honeycomb. Jobs wyświetlił porównanie, z którego wynikało, iż na tablety z OS Honeycomb jest dostępnych 100 aplikacji, a na tablety iPad jest obecnie 65000 aplikacji (chodzi tu o aplikacje przeznaczone specjalnie na ten system). Steve Jobs nie zapomniał też o Samsungu, wspomniał tu wypowiedź wiceszefa tej firmy, iż „2 miliony sprzedanych sztuk tabletu Samsung, przy tak agresywnej kampanii to mały wynik”. Dla porównania – Apple od kwietnia do grudnia zeszłego roku sprzedał 15 milionów egzemplarzy iPad.

iPad 2

Jobs na swojej prezentacji próbował zasugerować, że praktycznie wszystkie inne firmy, które obecnie wypuszczają swoje tablety – starają się imitować osiągnięcia Apple.

iPad 2

Na prezentacji Jobs ujawnił także datę premiery sklepowej nowego iPada, co mnie zdziwiło – na jednej z ilustracji przedstawiono też Polskę, jako kraj, do którego iPad 2 trafi 25 marca. Być może Apple przestaje traktować nasz kraj jako dzicz z trzeciego świata.

Ceny iPad 2, w zależności od wersji będą następujące:

Opcja 16 GB 32 GB 64 GB
WiFi $499 $599 $699
WiFi + 3G $629 $729 $829

iPad 2

Wraz z nowym iPadem przedstawiono również nowe akcesoria – kabel HDMI z możliwością ładowania, oraz magnetyczne przykrycie na ekran iPada. Kabel HDMI z możliwością ładowania to zwykły kabel, tyle, że posiada dodatkowe wejście – umożliwiające podłączenie ładowarki. Teraz będzie można ładować iPada nawet podczas oglądania filmu przez HDMI. Za kabelek Apple życzy sobie 39$.

iPad 2

Drugi gadżet jest dużo bardziej interesujący, to przykrywka magnetyczna na iPada. Ma ona magnetyczne zaczepy, które przyczepia się na jednym z boków iPada 2. Przykrywka od strony ekranu jest wykonana z mikrofibry, która czyści ekran, a z drugiej strony (do wyboru) – z poliuretanu, lub skóry. Wersja poliuretanowa kosztuje 39$, a skórzana 69$ – obie wersje są dostępne w różnych kolorach. Przykrywka nie tylko służy do zabezpieczania ekranu, ale też może posłużyć jako podpórka pod tablet.

iPad 2

Sprawdziły się wcześniejsze przypuszczenia, gdyż wraz z premierą iPada 2 – światło dzienne ujrzał również system iOS 4.3. System zostanie publicznie udostępniony 11 marca. Co nowego w 4.3? Udoskonalona przeglądarka Safari, komunikacja z iTunes przez WiFi i ulepszony AirPlay, oraz silnik Nitro JavaSript. Wersja 4.3 da też upragnioną prze wielu – funkcję hotspota. Poniżej przedstawiam film, prezentujący działanie nowego iPada 2.

Spragnionych większej ilości danych technicznych, zapraszam na stronę Apple, gdzie podano już pełną specyfikację urządzenia.

Źródło: engadget.com