Apple iPhone 5

Apple iPhone 5 oficjalnie zaprezentowany

Po miesiącach plotek i przecieków – Apple oficjalnie zaprezentowało swój najnowszy smartfon, poznajcie iPhone 5.

Apple iPhone 5


Potwierdziła się większość plotek, o których mogliśmy słyszeć w ciągu ostatnich miesięcy. Cóż więc nowego w iPhone 5 i jak wygląda jego specyfikacja?

Obudowa

Składa się ze szkła i aluminium. Smartfon mierzy 7.6 mm grubości (18% mniej, niż iPhone 4S) i waży 112 gram. Pozostałe wymiary, to 123.8 mm wysokości i 58.6 mm szerokości. Design pozostaje w gruncie rzeczy taki sam, jak w iPhone poprzedniej generacji.

Dostępne będą dwie wersje kolorystyczne słuchawki: biała i czarna, przy czym czarna będzie mieć czarny, aluminiowy, anodyzowany tył obudowy, podczas gdy wersja biała zostanie zaopatrzona w szczotkowane aluminium, w naturalnej, srebrnej barwie.

Ekran

W Apple iPhone 5 zastosowano 4-calowy ekran Retina, o rozdzielczości 1136×640 pikseli i zagęszczeniu 326 ppi (pikseli na cal). Wyświetlacz wykorzystuje teraz standard sRGB, który według producenta poprawia saturację kolorów.

Dłuższy wyświetlacz pozwolił na dodanie dodatkowego rzędu ikon na ekranie głównym. Wyświetlacz iPhone 5 jest teraz bliższy proporcjom 16:9 (bez jednego piksela).

Wydajność

iPhone 5 jest oparty o nowy chip, Apple A6. Według producenta, układ jest 2 razy szybszy, niż A5S montowany w iPhone 4S. Co ciekawe, chip A6 jest podobno 22% mniejszy od poprzednika, co pozwoliło na zmniejszenie gabarytów telefonu. A6 jest też bardziej oszczędny, jeśli chodzi o zużycie energii.

Dostępne będą cztery warianty pamięciowe urządzenia – z 16, 32 i 64GB pamięci wewnętrznej. Niestety, nie będzie 128 GB modelu iPhone 5.

Kamera

Apple w iPhone 5 zastosowało 8 MP kamerę iSight z fleszem LED, wyposażoną w podświetlany przetwornik oraz 5-elementowy obiektyw o jasności f/2.4, chroniony szafirowym szkłem. Kamerka jest mniej-więcej taka sama, jak w iPhone 4S – z tą różnicą, że jest szybsza (według Apple o 40%). Firma z Cupertino dodała nareszcie do swojego produktu taką funkcję, jak wykonywanie zdjęć panoramicznych. Dzięki temu można stworzyć pojedyncze, panoramiczne zdjęcie o wielkości nawet 28 MP. Ulepszono także stabilizację obrazu i dodano możliwość robienia zdjęć, podczas kręcenia filmów.

Liftingowi poddano również przednią kamerkę. Ma ona teraz własny, podświetlany sensor, który potrafi nagrywać wideo w jakości 720p. Co ciekawe, aparat ten potrafi obsłużyć rozmowę wideo w wysokiej rozdzielczości (FaceTime), która jest obsługiwana przez sieci 4G.

Łączność

Najbardziej znaczące w tym przypadku, jest dodanie modułu LTE. Oczywiście, nadal dostępna jest łączność HSPA+, EV-DO, EDGE – jednak LTE pozwoli na przesył danych z prędkością do 100Mbps. Całość wspiera dwukanałowy moduł Wi-Fi w standardzie 802.11 a/b/g/n. Niestety, Apple nie zastosowało w swoim smartfonie łączności NFC – przyszli posiadacze tego smartfona mogą więc zapomnieć, o płatnościach zbliżeniowych. Całe szczęście, dostępne jest Bluetooth 4.0.

Jeśli chodzi o fizyczne połączenia, producent zastosował tu zmniejszone (o 80% w stosunku do poprzedniego), 8-pinowe, dwustronne złącze o nazwie Lightning (błyskawica). Mimo zachwalania przez Apple wiadomo już, że stare akcesoria do Apple będą z nim niekompatybilne – aby je podłączyć, potrzeba będzie specjalnej, dość dużej przejściówki, którą firma z chęcią Wam sprzeda.

Jak się okazuje, urządzenie wspiera karty SIM tylko w formacie nano-SIM – tak więc Wasze aktualne karty będą niekompatybilne.

Warto dodać, że iPhone 5 ma aż 3 mikrofony – jeden (na brzegu) do odbierania naszego głosu oraz dwa (z przodu i z tyłu urządzenia), służące do redukcji szumów otoczenia. Zasada działania takiego systemu jest prosta, smartfon analizuje dźwięk z wszystkich trzech głośników – ale nasz rozmówca słyszy tylko dźwięk z mikrofonu, do któego mówimy. Zakłócenia, wychwytywane przez pozostałe mikrofony – są eliminowane.

Bateria

Dzięki zastosowaniu nowego układu A6 – iPhone 5 działa przez podobny czas, co iPhone 4S. Smartfon wytrzyma podobno 8-godzin rozmów, 10-godzinne surfowanie po internecie przez Wi-Fi, 40-godzinne słuchanie muzyki lub 225-godzinne czuwanie.

System

Prezentacja nowego smartfona nie byłaby oczywiście pełna, gdyby nie nowa wersja systemu iOS. iPhone 5 jest wyposażony w Apple iOS 6, który zawiera kilka nowych funkcjonalności (ulepszone mapy, Siri oraz Passbook, czyli „teczka” z biletami).

Warto wspomnieć, że aktualizację do iOS 6 dostaną też starsze produkty Apple: iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad 2 oraz nowy iPad.

Dostępność i cena

Smartfon już 21 września pojawi się w sklepach na terenie USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Australii, Japonii, Hong Kongu i Singapuru. Kiedy iPhone 5 będzie dostępny w Polsce? Okazuje się, że całkiem szybko – bo już 28 września będzie go można kupić w naszych, rodzimych sklepach.

Niestety, Apple nie ujawniło cen urządzenia „bez umowy”. Firma podała jedynie amerykańskie ceny smartfona, wraz z dwuletnią umową abonamentową. W zależności od dostępnej pamięci, przedstawiają się one następująco: 16 GB – 199$ (ok. 640 zł), 32 GB – 299$ (ok. 960 zł), 64GB – 399$ (ok. 1285 zł).

Źródło: Apple, Engadget