Apple iPhone 6 Plus – przykładowe zdjęcie 19

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus – jakie zdjęcia i filmy kręcą te smartfony?

Seria smartfonów Apple iPhone, pomimo coraz częstszej krytyki – jest nadal jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych na świecie. Nie ma się więc co dziwić, że najnowsza odsłona tych urządzeń, czyli iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus, budzi aż tak wielkie zainteresowanie. Spore emocje budzą także kamery tych sprzętów, bo przecież wiele osób nie posiada już osobnego aparatu fotograficznego, a do robienia zdjęć wykorzystuje tylko ten w smartfonie. Jakich fotografii i filmów możemy się spodziewać po najnowszych sprzętach Apple?

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus - Apple Pay

W sieci nie ma jeszcze zbyt wielu testów iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus. Całe szczęście kilka portali już przeprowadziło pierwsze recenzje tych urządzeń, a jednym z nich jest PhoneArena. Dzięki niemu możemy się w pełni przekonać, na jakie fotografie możemy liczyć, jeśli zakupimy któreś z tych urządzeń.

Apple iPhone 6

iPhone 6 został wyposażony w 8 Mpix kamerę iSight, wspomaganą przez 5-elementowy obiektyw o światłosile f/2.2, wraz z podwójnym fleszem LED. Chociaż iPhone 6 ma tyle samo megapikseli, co iPhone 5S, to sensor iSight jest tutaj zupełnie nowy. Apple wyposażyło go w dodatkowe piksele, tzw. piksele fokusu, dzięki którym smartfon jest w stanie o wiele szybciej złapać ostrość, niż poprzednicy. Niestety aparat w iPhone 6 nie posiada optycznej stabilizacji obrazu (OIS).

Trzeba przyznać, że fotografie zrobione iPhone 6 prezentują się naprawdę dobrze. Są bardzo bogate w detale, a nawet te robione w nocy wyglądają fajnie i nie mają zbyt dużej dawki szumów. Zresztą, zobaczcie sami.

Co z filmami? iPhone 6 niestety nie nagra nam wideo w jakości 4K, jednak z dostępnych możliwości mamy tu 1080p oraz filmy w zwolnionym tempie (720p @ 240 fps).

Jedną z nowości, jakie można zauważyć podczas kręcenia filmów iPhone 6, jest ciągły autofokus. Oznacza to, że smartfon na bieżąco ustala ostrość (w poprzednich generacjach była ona ustawiana tylko na dotyk). Poprawie uległo także nagrywane audio.

Fajną funkcją jest kręcenie filmów w zwolnionym tempie, z prędkością 240 klatek na sekundę (720p). Nie jest to oczywiście żadna nowość na rynku (Samsung Galaxy Note 2 i Note 3 nagrywają w 240 fps), jednak wygląda bardzo efektownie. Przykład poniżej.

Apple iPhone 6 Plus

iPhone 6 Plus posiada identyczną kamerę, co iPhone 6 z jedną, istotną różnicą. W 6 + znajdziemy optyczną stabilizację obrazu (OIS), więc teoretycznie fotografie robione w słabym świetle powinny wychodzić jeszcze lepiej, niż w iPhone 6. Czy jest tak faktycznie? Według mnie zdjęcia nocne wykonane iPhone 6 Plus wyglądają lepiej, niż te z iPhone 6. Zresztą, popatrzcie na zdjęcie samochodu, zrobione w nocy na ulicy. ISO ustawione przez iPhone 6 wynosi tam aż 640, podczas gdy ISO z aparatu iPhone 6 Plus ma wartość zaledwie 160. Naturalnie im mniejsze ISO tym więcej szczegółów na zdjęciu i mniej szumów.

Pod względem filmów iPhone 6 Plus ma te same możliwości, co iPhone 6. Mimo wszystko OIS wewnątrz kamery pozwala na wykonanie ich nieco stabilniej, bez „efektu trzęsienia”.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku filmów slow motion, kręconych w 720p @ 240 fps.

Jak więc można podsumować kamery Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus? Są naprawdę świetne. Możemy być pewni, że kupując którykolwiek z tych urządzeń, wykonamy za jego pomocą naprawdę fajne zdjęcia. Oczywiście fani dobrej fotografii powinni skupić się raczej na iPhone 6 Plus, niż iPhone 6, a to z uwagi na obecność w tym pierwszym optycznej stabilizacji obrazu.

Jak nowe iPhone’y wypadają na tle androidowej konkurencji? To już temat na osobną dyskusję. Wkrótce postaram się opublikować porównanie aparatu Galaxy Note 4 oraz iPhone 6 Plus. Jeśli natomiast interesuje was pełna treść testu iPhone 6 lub iPhone 6 Plus – zapraszam po nią na stronę PhoneArena (linki w źródle).