Apple iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus oficjalnie zaprezentowane

iPhone 6 to chyba pierwsza generacja smartfonów Apple, która już przed premierą została ujawniona w całej masie przecieków. Mimo wszystko Apple dzisiaj oficjalnie zaprezentowało swoje dwa, najnowsze smartfony, które (jestem o tym przekonany) są skazane na sukces. Poznajcie 4.7″ iPhone 6 oraz 5.5″ iPhone 6 Plus.

Apple iPhone 5, iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6

Jak sami możecie zobaczyć, wygląd Apple iPhone 6 jest bazowany na iPod touch. 4.7″ ekran tego smartfona został pokryty nieco zagiętym szkłem, ze „wzmacnianymi jonami”. Oznacza to, że przy pomocy specjalnego procesu chemicznego na powierzchnię szkła nakłada się jony potasowe, które zastępują jony sodowe. Wzmacnia to szkło i czyni je odporniejszym na zarysowania. W zasadzie jest to ten sam proces, który stosuje firma Corning w Gorilla Glass. Może to więc oznaczać, że iPhone 6 posiada Gorilla Glass, jednak Apple wolało nie używać tutaj brandu Corning Gorilla Glass. Jeśli chodzi o rozdzielczość i typ matrycy, jest to LCD Retina HD o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli (348 ppi).

Apple iPhone 6

Z uwagi na fakt, że aplikacje tworzone pod smartfony Apple były przeznaczone pod konkretną rozdzielczość, będą one skalowane dla nowych urządzeń. Będzie się tak działo do momentu, aż deweloperzy nie przystosują ich do nowych rozdzielczości.

Apple iPhone 6 dostał też 8 Mpix kamerę iSight, która według producenta – ma teraz zupełnie nowy sensor, z pikselami o wielkości 1.5 µm. Jest ona wspomagana przez detekcję fazy autofokusu (dwukrotnie przyśpiesza „ostrzenie” zdjęć), flesz LED True Tone oraz obiektyw o jasności f/2.2. Niestety nie ma tu OIS (optycznej stabilizacji obrazu), więc aparat polega na stabilizacji cyfrowej. Warto wspomnieć, że kamera może przechwycić panoramę o rozdzielczości 43 Mpix.

Apple iPhone 6 - przykładowe zdjęcie

Przykładowe zdjęcie wykonane przy pomocy Apple iPhone 6.

Rozdzielczość nagrań wideo, jakie można nagrywa przy pomocy iPhone 6, to 1080p @ 60 fps. Istnieje też możliwość nagrywania w zwolnionym tempie (120 fps oraz 240 fps), jednak w gorszej rozdzielczości.

Apple iPhone 6 mierzy zaledwie 6.9 mm grubości, a jego obudowa została zrobione z anodyzowanego aluminium. Logo Apple jest z kolei wykonane z nierdzewnej stali.

Apple iPhone 5, iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus - grubość

Przejdźmy teraz do wydajności, bo ta pewnie wiele osób bardzo interesuje. iPhone 6 jest napędzany przez chipset drugiej generacji, Apple A8. Oferuje on o 25% większą wydajność CPU oraz o 50% większą wydajność GPU. Układ ten został zbudowany przy użyciu 20 nm procesu technologicznego, który zmniejszył także jego fizyczne gabaryty (o 13% w porównaniu do Apple A7).

Apple iPhone 6 - bok

Apple obiecuje, że żywotność baterii w iPhone 6 będzie lepsza lub przynajmniej taka sama, jak w iPhone 5S. Według producenta smartfon może wytrzymać do 14 godzin rozmów. Jeśli chodzi o łączność, oprócz standardowego GSM nowy smartfon wspiera też VoLTE (Voice Over LTE) oraz możliwość przeprowadzania rozmów przez Wi-Fi. LTE zostało także zaktualizowane, więc obsługuje teraz ściąganie danych do 150Mbps (Cat.4) oraz aż 20 zakresów częstotliwości. Inne aktualizacje modułów obejmują Wi-Fi 802.11ac.

Apple iPhone 6 - landscape

We wnętrzu iPhone 6 znalazł się także co-procesor M8, będący następcą M7. Został on doposażony w barometr. Dzięki niemu możliwe jest dokładne śledzenie zmian w wysokości, na jakiej się znajdujemy. Może on także monitorować ilość kroków, jaką wykonujemy.

Apple iPhone 6 - ceny

A teraz najważniejsze, czyli cena iPhone 6. Apple niestety nie zdradziło, ile ma kosztować ten smartfon „bez umowy”. Wiemy jedynie, że w ramach 2-letniej umowy abonenckiej iPhone 6 ma kosztować 199$ (16 GB), 299$ (64 GB) oraz 128 GB (399$). Pierwsze dostawy urządzenia (dla USA, Francji, Hong Kongu, Kanady, Niemiec, Singapuru, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Japonii) ruszą 19 września.

Apple iPhone 6 Plus

A teraz pora na phablet, który z pewnością jest dla Apple krokiem milowym. iPhone 6 Plus, bo tak nazywa się to urządzenie, posiada 5.5″ ekran IPS LCD Retina HD, o rozdzielczości wynoszącej 1920 x 1080p, czyli mówiąc prościej – 1080p lub Full HD. Zagęszczenie pikseli wynosi tu 400 ppi, a system iOS 8 został specjalnie przystosowany, aby wykorzystać możliwości tego sprzętu. Można teraz np. podzielić ekran na dwie części i korzystać z dwóch aplikacji na raz (funkcjonalność od dość dawna znana z serii Samsung Galaxy Note).

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus - 2

Podobnie, jak w przypadku iPhone 6 – mamy tu 64-bitowy chipset A8, zbudowany w 20 nm procesie technologicznym. Jest on bardziej energooszczędny niż A7, a przy tym oferuje 25% więcej mocy CPU oraz 50% GPU. W kwestii łączności jest tu to samo, co w iPhone 6. Niestety możemy zapomnieć o LTE Cat. 6, oferującym prędkości pobierania danych aż do 300 Mbps.

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus - 3

iPhone 6 Plus w swoim wnętrzu kryje też moduł NFC, dzięki któremu będzie można wykonywać płatności za pośrednictwem Apple Pay.

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus - Apple Pay

W kwestii kamery jest tu to samo co w Apple iPhone 6 plus… OIS, czyli optyczna stabilizacja obrazu. Apple w swoim produkcie po raz pierwszy zastosowało tą funkcję, dzięki czemu zdjęcia robione w kiepskich warunkach oświetleniowych powinny wychodzić jeszcze lepiej.

Apple iPhone 6 Plus - przykładowe zdjęcie

Przykładowe zdjęcie wykonane przy pomocy Apple iPhone 6 Plus.

Także w tym przypadku nie znamy cen „bez umowy”. Wiemy tylko, że Apple iPhone 6 Plus w ramach dwuletniej umowy z operatorem ma kosztować 299$ (16 GB), 399$ (64 GB) lub 499$ (128 GB). Podobnie jak to jest z iPhone 6, jego dostawy do wybranych krajów ruszą 19 września.

Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus

Wraz z nowymi smartfonami debiutuje też upgrade do iOS 8. Aktualizacje do tej wersji systemu ruszą 17 września i będą dostępne dla posiadaczy urządzeń iPhone 4S, 5, 5s, 5c, iPad 2, iPad trzeciej generacji, iPad Air, iPad mini oraz iPad mini 2.