Apple iPhone 6

Apple iPhone 6 vs iPhone 5s

Apple jakiś czas temu zaprezentowało swój nowy smartfon, czyli iPhone 6. Nie da się ukryć, że urządzenie nie należy do najtańszych. Wielu użytkowników zastanawia się więc, czy w ogóle warto kupować iPhone 6? A może lepiej nie przepłacać i wybrać nieco starszego, ale już sprawdzonego iPhone 5s? W tym poradniku postaram się wam doradzić, który smartfon jest lepszy i czy warto dopłacać do Apple iPhone 6.

Apple iPhone 6

 

VSApple iPhone 5S - zloty, front

Design

iPhone 6 jest nie tylko większy niż iPhone 5s, ale dysponuje także większymi gabarytami niż poprzednik. Metalowa ramka okalająca 5s jest płaska i ma dość ostro zakończone krawędzie. iPhone 6 dysponuje bardziej obłym, zaokrąglonym kształtem. Warto także zauważyć, że iPhone 5s z tyłu, na dolnej i górnej części obudowy – posiadał szklane wstawki. Apple w iPhone 6 zrezygnowało z nich, więc praktycznie całą powierzchnię stanowi aluminium. Plastikowe wstawki (linie), które są z tyłu obudowy zostały tam umieszczone wyłącznie po to, aby nie zakłócać pracy anteny.

Smartfonom Apple można zarzucać wiele, ale nie da się podważyć tego, że już od początku dają użytkownikowi odczuć, iż są sprzętami z półki premium. Warto zauważyć, że chociaż iPhone 6 jest od 5s szerszy i wyższy (138.1 x 67 mm vs 123.8 x 58.6 mm), to jednak Apple udało się urządzenie odchudzić (6.9 mm vs 7.6 mm).

Zmianie uległy także przyciski (poza przyciskiem Home, odpowiadającym za funkcję Touch ID). Te odpowiadające za regulację głośności nie są już okrągłe, a dodatkowo przycisk Power został przeniesiony z góry na prawy bok. Reszta elementów pozostała praktycznie w tych samych miejscach (slot nano SIM, 3.5 mm złącze słuchawkowe oraz port Lightning).

Ogólnie obydwa urządzenia pod względem designu prezentują się bardzo dobrze, i to zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i jakość wykonania. iPhone 5s dysponuje nieco bardziej „surowym” i kanciastym wyglądem, podczas gdy iPhone 6, dzięki zaokrągleniom obudowy – jest nieco przyjaźniejszy w dotyku. Pamiętajmy jednak, że 5s ze względu na gabaryty – jest dużo bardziej poręczny.

Ekran

W iPhone 6 nie tylko design uległ znaczącym zmianom. Równie wielką lub nawet jeszcze większą metamorfozą został objęty ekran, który w iPhone 6 ma przekątną 4.7″ (w iPhone 5s były to 4″). Apple w nowym smartfonie zwiększyło także rozdzielczość, która urosła z 640 x 1136 pikseli do 750 x 1334 pikseli. Apple nazywa matrycę w nowym urządzeniu jako „Retina HD„. Apple oprócz rozdzielczości zwiększyło także kontrast, z 1:1000 do 1:1500. Także jasność ekranu jest delikatnie intensywniejsza.

Naturalnie ekran iPhone 6, który ma zwiększoną przekątną, jest wielkim atutem tego urządzenia (przynajmniej dla większości osób, bo znajdą się też takie, które wolały 4″ matrycę z iPhone 5s). Oczywiście większy ekran to także nieco utrudnione zarządzenie sprzętem jedną ręką. Apple postarało się rozwiązać ten problem, modyfikując nieco interfejs sytemu iOS. Wystarczy, że dwa razy „tapniemy” w przycisk Home, a całe, rozwijane UI zostanie wysunięte.

Interfejs i funkcjonalność

Obydwa smartfony działają w oparciu o ten sam system operacyjny – iOS (w chwili, kiedy piszę te słowa najnowszą, dostępną wersją, jest iOS 8.1). Chyba jedyną, wartą wspomnienia funkcjonalnością (i różnicą), jest NFC, będące na wyposażeniu iPhone 6 (5s nie posiada NFC). Dzięki temu możliwe stało się korzystanie z nowej funkcjonalności, Apple Pay. Teraz więc za pomocą iPhone 6 można płacić w sklepach. Niestety w praktyce Apple Pay jest dostępne tylko na terenie USA, więc w Polsce nie będziemy mieć z tego pożytku.

Warto jeszcze dodać, że iPhone 6 w odróżnieniu od iPhone 5s – posiada barometr, mierzący wysokość nad poziomem morza, na której się znajdujemy. Korzysta z tego m.in. aplikacja Health, mająca możliwość jeszcze dokładniejszego monitorowania naszej aktywności fizycznej.

Procesor i pamięć

iPhone 6 to sprzęt o rok młodszy, niż iPhone 5s a co za tym idzie – dysponuje mocniejszymi podzespołami. Szósta generacja smartfona Apple posiada dwurdzeniowy (2x 1.4 GHz), 64-bitowy chip Apple A8 oraz dedykowany układ graficzny PowerVR GX6650. iPhone 5s został z kolei oparty o dwurdzeniowy układ Apple A7 (2x 1.3 GHz, również 64-bitowy) oraz grafikę PowerVR G6430. Obydwa smartfony posiadają 1 GB pamięci RAM.

Oczywistym jest, że to iPhone 6 jest tutaj mocniejszy, jednak należy pamiętać, że iPhone 5s to nadal topowe urządzenie, gotowe stanąć w szranki z większością, dostępnych obecnie na rynku smartfonów. Najważniejsze jest oczywiście to, czy urządzenie potrafi płynnie obsługiwać system operacyjny i czy podczas jego użytkowania nie będziemy doświadczali jakże przykrych dla użytkownika spowolnień. Zarówno w przypadku iPhone 6, jak i iPhone 5s możemy być pewni, że coś takiego nas nie spotka.

Jeśli chodzi o pamięć dostępną dla użytkownika, 5s oferuje jej (w zależności od wariantu) 16, 32 lub 64 GB. iPhone 6 trafił z kolei do sprzedaży w wersjach 16, 64 i 128 GB (dziwnym trafem Apple postanowiło „wyciąć” wariant 32 GB). Niestety, obydwa sprzęty nie mają możliwości rozszerzenia pamięci kartą microSD.

Kamera

Według Apple model iPhone 6 dostał zupełnie nowy sensor iSight, który podobno potrafi robi jeszcze lepsze zdjęcia. Patrząc jednak na samą specyfikację, w obydwu sprzętach zainstalowano 8 Mpix kamery oraz obiektywy o jasności f/2.2. Co jednak istotne, nowy sensor zamontowany w iPhone 6 posiada dodatkowe piksele, odpowiedzialne za ostrzenie zdjęć. Dzięki nim smartfon szybciej mierzy i dostosowuje ostrość. iPhone 6 na wykonanie fotografii potrzebuje ok. 1.9 sekundy, podczas gdy iPhone 5s potrzebuje na to 3 sekund. Niestety Apple nie pokusiło się, aby podobnie jak w przypadku iPhone 6 Plus – doposażyć aparat iPhone 6 w optyczną stabilizację obrazu.

Jak prezentuje się jakość wykonywanych zdjęć w obydwu smartfonach? Tak naprawdę zestawiając obok siebie zdjęcie z iPhone 6 i iPhone 5s, trudno nam będzie zauważyć jakieś większe różnice. Wiele osób twierdzi, że fotografie wykonane iPhone 6 – mają ładniejsze, bardziej naturalne kolory. Zapewne w niektórych przypadkach tak jest w istocie, jednak w większości sytuacji nawet nie zauważymy różnicy.

Podobnie jest w przypadku nagrywania filmów 1080p. Ich jakość zarówno w iPhone 5s i iPhone 6 jest podobna (i bardzo dobra). „Szóstka” dostałą jednak funkcję o nazwie Cinematic Video Stabilization, która przekłada się na dużo stabilniejsze i „nietrzęsące się nagrania”. Niestety iPhone 5s takie funkcji nie posiada.

Warto też zauważyć, że Apple poprawiło tryb nagrywania filmów w zwolnionym tempie. W iPhone 5s mieliśmy do dyspozycji nagrywanie 720p @ 120fps, podczas gdy iPhone 6 dysponuje już nagrywaniem 720p @ 240fps. Bardziej znaczącą zmianą jest za to fakt, że iPhone 6 podczas przechwytywania filmów ciągle dostraja ostrość, podczas gdy iPhone 5s ma tylko „fokus na dotyk”.

Bateria

Niestety, ale nie spodziewajcie się, że iPhone 6 w kwestii żywotności baterii będzie lepszy niż iPhone 5s. Różnica w czasie działania na jednym ładowaniu w obydwu smartfonach wygląda bardzo podobnie. Pamiętajmy oczywiście, że iPhone 6 to sprzęt ze sporo większym ekranem. Mimo wszystko pod względem żywotności akumulatora zarówno iPhone 5s, jak i iPhone 6 nie błyszczą.

Podsumowanie

Przed wzięciem się do pisania tego porównania nie przypuszczałem, że Apple iPhone 6 oraz iPhone 5s są do siebie aż tak podobne. Jaki jest więc mój werdykt i który smartfon zwyciężył?

Design – zwycięzca: iPhone 5s (iPhone 6 może i jest bardziej zaokrąglony, trochę fajniej wygląda (chociaż to kwestia bardzo subiektywna) i posiada na obudowie kilka funkcjonalnych zmian, jednak iPhone 5s to sprzęt dużo bardziej poręczny, bo po prostu mniejszy).

Ekran – zwycięzca: iPhone 6 (Wybór jest oczywisty, bo iPhone 6 posiada dużo większy ekran, niż 5s).

Interfejs i funkcjonalność – remis (W tym względzie nie ma zwycięzcy. Interfejs i funkcjonalność obydwu smartfonów jest na prawie takim samym poziomie. Co prawda iPhone 6 ma NFC, jednak póki co w Polsce wcale się ono nie przyda).

Procesor i pamięć – zwycięzca: iPhone 6 (Apple w iPhone 6 zastosowało dużo potężniejszy chipset, niż ten z iPhone 5s. Dodatkowo iPhone 6 istnieje w bardzo pojemnym wariancie ze 128 GB pamięci na dane).

Kamera – remis (Obydwa sprzęty posiadają 8 Mpix sensory, produkujące w zasadzie identyczne zdjęcia. Co prawda iPhone 6 szybciej dobiera ostrość, jednak nie jest to jakaś wielka zaleta, która przeważyłaby szalę zwycięstwa na stronę iPhone 6).

Bateria – remis (Obydwa smartfony na jednym ładowaniu wytrzymują praktycznie tyle samo czasu).

Werdykt – 2:1 dla iPhone 6. Podjęcie decyzji, który smartfon kupić, nie jest jak widać aż tak oczywiste. iPhone 6 co prawda ma większy ekran, ale to w zasadzie jego jedyna (nie licząc wydajności) duża przewaga nad 5s. Pamiętajmy też, że iPhone 6 jest dużo droższy, niż iPhone starszej generacji. W chwili, kiedy piszę ten tekst – iPhone 6 w wersji 16 GB kosztuje ok. 3000 zł. iPhone 5s można kupić za ok. 1600 zł, czyli prawie połowę ceny „Szóstki”. To wielka i być może druzgocąca przewaga 5s nad 6. Jeśli w tej chwili chciałbym wydać jak najmniej kasy i stał przed wyborem – iPhone 6 czy iPhone 5s, wybrałbym raczej tego drugiego.