Apple-ios5

Apple kradnie pomysły innych?

W sieci pojawiła się cała masa krytyki po tym, jak Apple opublikował informacje dotyczące najnowszej odsłony swojego systemu – iOS 5.

Apple iOS 5

Krytyka zarzuca Apple to, że ukradło innym firmom całą masę pomysłów i wprowadziło do systemu iOS 5. Podstawowym zarzutem jest to, że Apple „zerżnął” nowy pasek powiadomień z systemu firmy Google – Android. Teraz powiadomienia w iOS 5, są łudząco podobne do tych w systemie Android. Ale najostrzejsza krytyka wcale nie dotyczy tej „nowej” funkcji.

Pewnego pięknego dnia, programista Greg Hughes postanowił stworzyć aplikację dla iOS, która pozwalałaby zsynchronizować iTunes nie tylko przez USB, ale także przez WiFi. Greg oczywiście stworzył taką aplikację, ale Apple nie pozwolił jej umieścić w App Store – tłumacząc, że programista złamał warunki bezpieczeństwa i nieodpowiednio wykorzystywał biblioteki iPhone SDK. Później okazało się, że nowy iOS 5 posiada właśnie taką funkcję, jak synchronizacja iTunes przez WiFi – zbieg okoliczności?

Nowy iOS posiada też kolejną „rewolucyjną” funkcję, oto możemy używać przycisku regulacji głośności – jako spustu aparatu. Zgadnijcie co – taka funkcja była już dawno dostępna na iOS, a to przez program Camera+, który można było ściągać z App Store. Camera+ niestety została pewnego pięknego dnia usunięta z App Store przez Apple, powodem były podobno jakieś „ukryte funkcje” aplikacji.

Czy takich przypadków z czasem będzie więcej? Tego nie wiem, ale widać wyraźnie, że iOS stara się nadgonić konkurencję – i często może to robić przy użyciu „niecnych” metod. Przypomnę tylko, że niedawno Apple krytykowało firmę Samsung za to, że kopiuje wygląd iPhone i interfejsu użytkownika iOS – jak się jednak okazuje, Apple wcale nie jest pod tym względem takie kryształowo czyste.

Źródło: Pocketnow