Android zjada jabłko

Apple króluje w USA, resztą świata zawładnął Android

Według najnowszych danych statystycznych, opublikowanych przez analityków z firmy Kantar – smartfony Apple nadal królują w Stanach Zjednoczonych, jednak w pozostałych częściach świata, to Android jest górą.

Android zjada Apple

Badania firmy Kantar obejmowały 12-tygodniowy okres, kończący się 25 listopada. Zacznijmy od największego ewenementu, czyli Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam duże wzrosty odnotowuje iOS firmy Apple (w porównaniu z analogicznym okresem 2011, udział iOS na tamtejszym rynku wzrósł aż o 17.5%, do 53.8%). Android w USA notuje największe straty – spadek aż o 10.9% (do 41.9% udziałów).

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli spojrzymy na dane z Europy. Na naszym kontynencie wzrosty odnotowuje zarówno iOS (2.5%), jak i Android (9.2%), jednak to Android u nas rządzi, dzierżąc aż 61% rynku (iOS „zaledwie” 25.3%). Podobnie ma się sprawa w Australii, Brazylii i Chinach – tam również górą jest Android.

Rynek smartfonów w okresie 12 tygodni kończących się w listopadzie

Firma Kantar opublikowała także dane, dotyczące wybranych, europejskich państw (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii). Chociaż we wszystkich tych krajach niekwestionowanym zwycięzcą jest Android, to trzeba zaznaczyć, że Hiszpanie wprost kochają system Google. W kraju, gdzie korrida nie jest niestety nadal zakazana – Android ma aż 84.1% udziału, podczas gdy iOS zaledwie 4.4%.

Rynek smartfonów w okresie 12 tygodni kończących się w listopadzie

Za największego przegranego, należy jednak uznać firmę RIM, której udziały spadły na praktycznie każdym, badanym rynku (jedynie w Niemczech RIM zyskało 2.2%). Warto dodać, że całkiem nieźle radzi sobie Windows Phone, który traci tylko w Niemczech i Brazylii.

Ciekawe, jak sytuacja z poszczególnymi systemami wygląda w Polsce – czy jesteśmy jak Hiszpanie, którzy nie lubią Apple, czy może jak Amerykanie – którzy stracili zaufanie do Androida?

Źródło: Kantar