Beats Audio – spotkanie szefów

Apple kupi Beats Audio za 3.2 miliarda $?

Według najnowszego raportu Financial Times, Apple jest bliskie zakupu Beats Audio. Transakcja ma opiewać na astronomiczną kwotę 3.2 miliarda $ i może zostać oficjalnie ogłoszona już w przyszłym tygodniu.

beats by dr dre - logo

Słynny raper Dr. Dre oraz Jimmy Iovine, czyli właściciele Beats Audio – dzięki transakcji z Apple mogą się stać miliarderami. Ich słuchawki, chociaż nie są zbytnio cenione przez audiofilów, to i tak uwielbiają je wszystkie te osoby, które od takiego sprzętu wymagają przede wszystkim mocnych basów. Nie da się ukryć, że słuchawki Beats zostały stworzone z myślą o muzyce hip-hop i pop.

Apple podobno od Dr. Dre i Iovine nie chce kupić wyłącznie biznesu słuchawkowego, ale także serwis, świadczący usługi streamingu muzyki (Beats Music). Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to największe przejęcie, jakiego Apple dokonało do tej pory. Gigant z Cupertino stara się raczej nie przejmować firm za aż tak grubą kasę. Oczywiście zarówno Apple jak i Beats Audio nie skomentowali tych doniesień.

Przypominam, że to nie pierwszy raz, kiedy Beats Audio będzie kupione. W 2011 roku HTC zakupiło 50.1% akcji Beats Audio za kwotę 300 milionów $, by we wrześniu zeszłego roku je z powrotem odsprzedać właścicielom Beats Audio. W momencie sprzedaży udziałów przez HTC, wartość Beats Audio oceniano na 1 miliard $. Jeśli faktycznie Apple w przyszłym tygodniu oznajmi, że kupuje Beats za 3.2 miliarda $, będzie to oznaczać, że firma przez ok. 8 miesięcy swojej działalności – potroiła swoją wartość.

Ciekawe, jak Apple nazwie swoje nowe produkty, które powstaną na bazie Beats. iBeat? Beats by Jobs? A może Beats by Tim?

Aktualizacja: Informację o zakupie Beats Audio przez Apple potwierdził już jeden z założycieli firmy i bliski współpracownik Dre, Tyrese Gibson.

Aktualizacja (29.V.2014): Informację o zakupie Beats Audio przez Apple, potwierdził już szef giganta z Cupertino, Tim Cook. Cook na swoim twitterowym profilu umieścił nawet zdjęcie, na którym widać spotkanie Jimmy’ego Iovine (współzałożyciela Beats), Andre Younga (Dre), Eddy’ego Cue (jednego z szefów Apple) oraz oczywiście Cooka. Popatrzcie tylko, jacy Iovine i Dre są zadowoleni – też byście byli po zgarnięciu 3 miliardów $ (bo to na właśnie tyle opiewa finalna kwota zakupu Beats).

Beats Audio - spotkanie szefów

Na zdjęciu (od lewej): James „Jimmy” Iovine, Tim Cook, Andre Romelle Young (Dr. Dre), Eduardo H. „Eddy” Cue

Czy Apple z Beats Audio zrobi użytek? Jeśli nawet nie, to gigant i tak nie ma się co martwić o swój portfel. Pod koniec 2013 roku Apple miało na swoich kontach bankowych aż 159 miliardów $, jest więc co wydawać.