Apple

Apple odpowiada na zarzuty: nie współpracujemy z NSA

Gigant z Cupertino odpowiedział właśnie na ostatnie zarzuty, według których miałby on rzekomo współpracować z amerykańską National Security Agency poprzez instalowanie oprogramowania DROPOUTJEEP umożliwiającego przejęcie kontroli nad iPhonami.

Apple

Wykrycie tego oprogramowania szpiegowskiego zostało ogłoszone w dniu wczorajszym przez eksperta ds. bezpieczeństwa Jacoba Appelbauma oraz niemiecki tygodnik Der Spiegel. Apple zaniepokojone tymi doniesieniami bardzo szybko odpowiedziało na zarzuty i wystosowało oficjalne oświadczenie jednoznacznie zaprzeczające najnowszym rewelacjom prasowym.

Apple nigdy nie współpracowało z NSA i nigdy nie zostawiało tej agencji żadnej furtki pozwalającej na przejęcie kontroli nad naszymi urządzeniami, włączając w to iPhony. Dodatkowo, nie wiemy nic o domniemanym programie NSA, który umożliwia kontrolę nad naszymi produktami. Zawsze dbamy o prywatność i bezpieczeństwo naszych klientów. Ilekroć docierają do nas informacje o próbach naruszenia bezpieczeństwa, dokładnie badamy sprawę i podejmujemy kroki niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych klientów. Będziemy bronić klientów przed atakami, bez względu na to, kto za nimi stoi.

Jak doniósł Der Spiegel, DROPOUTJEEP jest oprogramowaniem, które może być zainstalowane w iPhonach i opiera się na systemie rozpoznania radioelektronicznego SIGINT, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dostępu do plików znajdujących się w telefonie, wiadomości tekstowych oraz głosowych, list kontaktów, a także zarejestrowanie dokładnego położenia urządzenia i włączenie mikrofonu oraz kamery.

Obecna wersja oprogramowania DROPOUTJEEP wymaga fizycznego dostępu do telefonu w celu jego implementacji, dlatego też raczej wątpliwe jest, by NSA miało w chwili obecnej kontrolę nad milionami iPhonów na całym świecie. Odpowiedzią na to są rewelacje, które sugerują powstanie nowej odsłony programu opartej na zdalnym (bezprzewodowym) instalatorze.

Zamieszczam poniżej oficjalny dokument National Security Agency, który dotyczy wspomnianego wcześniej programu DROPOUTJEEP. Jednakże trzeba przyznać, że oświadczenie Apple jest bardzo stanowcze i powinno na jakiś czas uciąć wszelkie spekulacje. Mimo wszystko możemy być pewni, że temat szpiegostwa za pośrednictwem telefonów czołowych producentów tak szybko nie zniknie i możemy spodziewać się kolejnych doniesień i oskarżeń w tej sprawie.

Apple, NSA - Dropoutjeep