Apple – sklep

Apple opublikowało wyniki finansowe za Q1 2013, dochód wzrasta, ale zyski spadają

Apple właśnie udostępniło swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2013 roku. Jeśli jesteście ciekawi, jak Apple poradziło sobie w jednym z najtrudniejszych okresów w roku, zapraszam do dalszej lektury.

Apple - sklep

Dobra wiadomość jest taka, że firma po półtorarocznym okresie od śmierci Steve’a Jobsa, nadal jest bardzo silna. Gigant przyniósł aż 43.6 miliarda $ dochodu, co jest wynikiem lepszym, niż prognozowane 41-43 miliardy $. Porównując z takim samym okresem roku poprzedniego, Apple rozwija się wolniej w USA i Chinach, podczas gdy w regionie Azji i Pacyfiku produkty z Cupertino sprzedają się dużo lepiej.

Niestety, globalny zysk netto (czyli to, co firma wyciąga „na czysto”, nie licząc opodatkowania), wyniósł 9.5 miliarda $. Jest to wynik sporo niższy, niż 11.6 miliarda $ rok wcześniej. Powodem takiego tąpnięcia zysku, jest malejąca marża brutto, która z 47.4% w Q1 2012, spadła do 37.5%.

Jeśli chodzi o sprzedaż, Apple sprzedało 37.4 miliona smartfonów iPhone, co jest wynikiem lepszym, niż rok wcześniej (35.5 miliona). Gigantowi z Cupertino udało się „upłynnić” aż 19.5 miliona iPadów, co jest ogromnym wzrostem w porównaniu do Q1 2012 (wtedy było to 11.8 miliona sztuk).

Niestety, sprzedaż pozostałego sprzętu tej firmy powoli spada. Komputery Mac „osunęły się” do pułapu poniżej 4 milionów sprzedanych sztuk (z 4 milionów rok wcześniej). Jeszcze gorzej jest z iPodami, których udało się sprzedać 5.6 miliona egzemplarzy (spadek z 7.6 miliona w Q1 2012).

Apple w swoim raporcie ujawniło także prognozy na kolejny kwartał, który kończy się w czerwcu. Dochód ma wtedy wynieść w okolicach 33.5-35.5 miliarda $, natomiast marża brutto 36-37%.

Źródło: GSMArena