Apple – sklep

Apple podało wyniki finansowe za czwarty kwartał fiskalny 2013 roku – zysk giganta spada

Apple opublikowało właśnie wyniki finansowe, uzyskane przez firmę w czwartym kwartale fiskalnym 2013 roku (który skończył się we wrześniu). Gigant co prawda przekroczył swoje prognozy dotyczące dochodu, jednak w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego, zysk Apple spadł.

Apple - sklep

Szefostwo Apple zakładało, że w Q4 2013 dochód firmy wyniesie od 34 do 37 miliardów $. Jak się okazało rzeczywisty rezultat był lepszy i wyniósł 37.5 miliarda $. Niestety pomimo tak dużego dochodu zysk Apple wyniósł 7.5 miliarda $, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku było to 8.2 miliarda $ (przy 36 miliardach $ dochodu).

Apple ma jednak czym się chwalić, bo sprzedaż smartfonów iPhone osiągnęła w tym okresie pułap 33.8 miliona sztuk, co jest wielkim wzrostem w porównaniu do 26.9 miliona sztuk w Q4 2012. Z kolei iPady sprzedawały się praktycznie tak samo (14.1 miliona egzemplarzy w porównaniu do 14 milionów w Q4 2012). Zmniejszyło się za to zapotrzebowanie na komputery Mac, które z 4.9 miliona sztuk, osunęły się do 4.6 miliona.

Jak się pewnie domyślacie, ogromny wpływ na sprzedaż smartfonów w tym okresie miał debiut iPhone 5S oraz iPhone 5C. To właśnie te dwa urządzenia w dużej mierze odpowiadają za 26% wzrost popytu na smartfony tego producenta.

Jeśli chodzi o prognozy na przyszłość, to Apple oczywiście spodziewa się dalszych wzrostów. W trwającym obecnie świątecznym kwartale, Apple planuje osiągnąć dochód rzędu 55-58 miliardów $. To więcej niż 54.5 miliarda $ uzyskane przez ostatnie trzy miesiące 2012 roku. Gigantowi z Cupertino ciężko będzie jednak pobić osiągnięty wtedy zysk, który wyniósł 13.1 miliarda $. Pamiętajmy jednak, że pokazane w tym miesiącu tablety iPad Air i iPad mini 2, z pewnością pomogą w sięgnięciu do celu.

Jak na wyniki finansowe Apple za czwarty kwartał fiskalny 2013 roku zareagowała giełda? Akcje Apple na Wall Street w pierwszej chwili powędrowały w dół o 3%, jednak krótko potem powróciły do poprzedniego poziomu a teraz są nawet na lekkim plusie. Wygląda więc na to, że rynek na kondycję finansową Apple zareagował bez większych emocji.

Źródło