Apple – logo

Apple pozwane w Niemczech na 2 miliardy $

Apple jest oskarżane w Niemczech o naruszanie praw do własności intelektualnej i zostało w tej sprawie pozwane na astronomiczną kwotę 2 miliardów $. Jeśli jednak myślicie, że to odwieczny konkurent, czyli Samsung jest odpowiedzialny za ten pozew – to się grubo mylicie.

Apple - logo

Apple pozwała niemiecka firma IPCom, która kupiła sporny patent od niemieckiego producenta części motoryzacyjnych, firmy Robert Bosch. Czego w ogóle dotyczy ten patent? Technologia, która została w nim opisana odpowiada za priorytet wykonywania połączeń alarmowych poprzez sieć komórkową.

Szczerze mówiąc pozew jest bardzo dziwny. Odkąd pamiętam wszystkie moje smartfony a wcześniej także i telefony komórkowe, miały możliwość wykonywania połączeń alarmowych. Pozew IPCom jest więc najwyraźniej doskonałym przykładem tzw. patentowego trollingu, czyli tak naprawdę próby wyłudzenia pieniędzy od firmy z zasobnym portfelem (Apple raczej nie narzeka na brak gotówki). Z drugiej jednak strony takie działania są dzisiaj praktykowane przez wiele firm z branży technologicznej, trudno się więc dziwić IPCom, że próbuje swojego szczęścia.

IPCom za naruszenie patentu żąda od Apple 2.12 miliarda $. Apple nie zdążyło jeszcze skomentować tego pozwu, jednak znając doświadczenie giganta i jego teamu prawników w tego typu sporach, zakładam, że Cupertino wyjdzie z tej opresji obronną ręką. Nie oznacza to oczywiście, że pozew IPCom nie rozleje się na inne firmy, bo tak jak powiedziałem na początku – praktycznie każdy producent telefonów / smartfonów korzysta dzisiaj z możliwości wykonywania połączeń alarmowych.