ARM – chip

Apple i Samsung konsumują 17% światowej produkcji półprzewodników

Samsung i Apple to dwie firmy, które w 2013 kupiły najwięcej półprzewodników. Ci dwaj producenci w 2013 roku zakupili chipy o wartości 53.7 miliarda $. To o 7.7 miliarda $ więcej niż w 2012 roku.

ARM - chip

Analizę tego bardzo specyficznego rynku przeprowadziła firma Gartner. Okazuje się, że duet Apple i Samsung przez ostatnie trzy lata zajmował pod względem popytu na chipy czołowe miejsca. Według Masatsune Yamaji, czyli jednego z analityków Gartner, raport pokazuje, że ci dwaj giganci mają ogromny wpływ na kształtowanie się cen układów oraz ich technologii.

Samsung i Apple pod względem konsumpcji półprzewodników od trzech lat zajmują w tabeli pierwsze miejsca, a ich popyt na te produkty zwiększył się z 11% w 2011 roku do 17% w 2013 roku. Taki wzrost jasno pokazuje, jak szybko zwiększyła się obecność tych firm na przestrzeni ostatnich trzech lat i dlaczego ich decyzje miały technologiczny oraz cenowy wpływ na cały rynek półprzewodników. – Masatsune Yamaji, analityk firmy Gartner.

Chiński producent Lenovo awansował na czwartą pozycję, a to głównie dzięki popularności swojej linii komputerów PC i smartfonów w Chinach. W zestawieniu dziesięciu największych konsumentów półprzewodników po raz pierwszy znalazło się także Huawei. Ogółem pierwsza dziesiątka w 2013 roku zakupiła chipy o wartości 114 miliardów $, generując w ten sposób aż 36% dochodów dla producentów półprzewodników.

Mimo wszystko tak duży popyt na półprzewodniki wcale nie sprawia, że ten rynek ma się świetnie. Coraz więcej osób rezygnuje z kupna PC, zastępując go smartfonem lub tabletem. Ilość półprzewodników potrzebnych do produkcji mobilnych urządzeń jest dużo mniejsza, niż dla komputera PC. Z tego też względu producenci tych komponentów muszą się jeszcze bardziej nagimnastykować, aby osiągnąć zyski.