Slide to unlock – Apple iOS

Apple straci w Europie patent na funkcję „Przesuń, aby odblokować”?

Wszystko wskazuje na to, że Apple straci patent na funkcję odblokowującą ekran „Przesuń, aby odblokować”. Niemiecki sąd unieważnił ten patent.

Slide to unlock - Apple iOS

Cała historia rozpoczęła się rok temu, kiedy to Apple złożyło do niemieckiego sądu pozew przeciwko Motoroli, domagając się zakazu sprzedaży kilku urządzeń (w których ekran odblokowywało się za pomocą podobnej do „Przesuń, aby odblokować” funkcji). Jak się później okazało, Apple dopięło swego i zbanowało kilka produktów Motoroli. Firma z Cupertino, podbudowana sukcesem, postanowiła pójść o krok dalej i pozwać za to samo także Samsunga, jednak sprawa została wstrzymana do czasu, aż Niemiecki Urząd Patentowy rozstrzygnie, czy patent Apple jest ważny, czy też nie.

W tym samym czasie Motorola złożyła apelację odnośnie pierwszego wyroku i tym razem wygrała sprawę. Co więcej, sąd postanowił, że patent Apple na funkcję „slide-to-unlock” („Przesuń, aby odblokować”) jest nieważny, bo nie spełnia niezbędnych wymagań technicznych.

Konsekwencji unieważnienia applowskiego patentu nie trzeba daleko szukać. Zwycięstwo Motoroli umożliwi wygranie przed sądem Samsungowi, który także boryka się z pozwem Apple. Decyzja niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, powinna pozwolić na unieważnienie patentu Apple w całej Europie. Może po tym wyroku, chociaż w części zakończy się to sądowo-patentowe szaleństwo (w którym prym wiedzie Apple).

Źródło: GSMArena