Apple ipad mini

Apple straciło 14% udziału w rynku tabletów

Apple to nadal niekwestionowany lider, jeśli chodzi o tablety. Amerykański gigant zdominował większą część rynku. Okazuje się jednak, że trend wzrostowy Apple zaczął się odwracać – i firma notuje w obszarze tabletów aż 14% stratę udziału.

Apple iPad mini - render

Według firmy analitycznej ABI Research, Apple przez ostatni kwartał straciło aż 14% udziału w rynku tabletów. W chwili obecnej udziały giganta z Cupertino stanowią 55%, natomiast Android dzierży już 44%. Analitycy twierdzą, że spadek ten jest dziełem głównie takich producentów, jak Samsung, Amazon oraz Asus. To podobno właśnie te firmy „wydarły” z rąk Apple największą część udziałów (z koreańskim producentem na czele).

Jeff Orr, pracujący dla ABI Research powiedział, że tablety z systemem Android nadal powinny odnotowywać wzrosty i trafiać na coraz szersze rynki. Według niego, coraz większa liczba deweloperów widzi swój zysk w platformie Google, co przekłada się na zwiększanie różnorodności oprogramowania dla Androida.

Niestety, nie można w tej chwili określić, czy iPad mini, który niedawno został zaprezentowany – będzie na tyle tani, by konkurować z budżetowymi tabletami opartymi o Android. Według Jeffa Orra, Apple wydając iPada mini – rozpoczęło „desant” w obszar urządzeń 7-calowych, gdzie dotychczas dominował Android. Nie wiadomo jednak, czy w czwartym kwartale, kiedy konsumenci kupują najwięcej towarów, Apple uda się wyhamować swoje spadki.

Źródło: CNET