iOS-szpieg

Apple szpieguje swoich konsumentów?

Naukowcy z UK mają dowody na to, że system iOS stale monitoruje lokalizację urządzenia.

iOS - szpieg

Myślisz, że Twój smartfon nic o Tobie nie wie? Jeśli posiadasz np. iPhone – to będziesz chyba musiał zmienić zdanie. Okazuje się, że urządzenia z iOS 4 na pokładzie – wiedzą o swoich użytkownikach bardzo dużo.

Dwóch naukowców z Wielkiej Brytanii odkryło niepokojące fakty nt. systemu iOS 4. System za pośrednictwem GPSu iPhone – rejestruje w pewnych odstępach czasowych naszą aktualną lokalizację. Zebrane dane są zapisywane do ukrytego pliku (consolidated.db), który jest bardzo łatwy do odczytania. Stwarza to kolejne zagrożenie, gdyż każda nieuprawniona osoba, która dostanie nasz telefon – może bez większych problemów ten plik odczytać.

Dane o naszej lokalizacji są przechowywane w pliku aż przez rok, więc odczytanie pliku równa się poznaniu naszych miejsc pobytu – z ostatniego roku. Dane nie znikają nawet podczas robienia backupu, albo zmieniania urządzenia.

Naukowcy, którzy odkryli całą sprawę – skontaktowali się z działem bezpieczeństwa Apple, ale nie otrzymali odpowiedzi. Nie wiadomo, w jakim celu Apple gromadzi tak szczegółowe informacje z życia osobistego swoich konsumentów. Najgorsze jest to, że jest to robione anonimowo – bez zgody właściciela smartfonu.

Dla ciekawskich – powstał już program, który potrafi odczytywać plik consolidated.db, i pokazywać lokalizacje w nim zapisane na mapie – link w źródle.

Źródło: O’Reilly Radar, iPhoneTracker