Apple

Apple traci rynek w Europie, zyskuje w USA

Według najnowszych informacji – udziały Apple na Starym Kontynencie kurczą się w zatrważającym tempie, co może być tego przyczyną?

Apple

Analitycy z Kantar Worldpanel ComTech podali, iż udział Apple na rynku francuskim w ciągu ostatniego kwartału – skurczył się z 29% do zaledwie 20%. Taka sama sytuacja miała miejsce w Niemczech, gdzie Apple „zjechało” z 27% do 22%. Według Kantar Worldpanel ComTech – podobna sytuacja miała miejsce we Włoszech i Hiszpanii.

Dla porównania – udziały Apple w rynku amerykańskim w ciągu ostatniego roku zwiększyły 25% do 36%. Co ciekawe – Brytyjczycy też coraz częściej kupują Apple, udział firmy z Cupertino zwiększył się tam z 21% do 31% (porównując Q3 2011 i Q3 2010).

Ze strat Apple na Starym Kontynencie korzysta Android – system Google ma tutaj udział w przedziale od 46% do 61%. Najwięcej zwolenników Androida jest w Niemczech, to właśnie tam Android ma aż 61% udziału w rynku.

Co może być przyczyną tak dużego spadku udziałów Apple na Starym Kontynencie? Amerykańskie media tłumaczą ten fakt tym, iż Europę, pogrążoną w kryzysie – nie stać na zakup stosunkowo drogich „zabawek” Apple (np. najnowszego iPhone 4S). Czy jednak jest to prawdą? Równie dobrze powodem spadków może być fakt, iż do Europejczyków przestał trafiać marketing z Cupertino – w konsekwencji czego Stary Kontynent nie podziela amerykańskiego huraoptymizmu w stosunku do Apple. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły na temat spadków sprzedaży Apple – niech koniecznie podzieli się nimi w komentarzu.

Źródło: Reuters