apple ipad – design patent

Apple uzyskało patent na „oryginalny design tabletu iPad”

Urząd Patentowy USA przyznał patent firmie Apple, na „oryginalny design tabletu iPad”. Jakie będą tego konsekwencje w przyszłości?

apple ipad - design patent

Urząd Patentowy USA po raz kolejny pokazał, że jego decyzje nie są do końca przemyślane, a motywy postępowania bardzo niejasne. Z drugiej jednak strony, można domniemywać, że amerykański urząd działa po prostu na korzyść swojego kraju, entuzjastycznie patentując nawet najbardziej absurdalne wnioski rodzimych firm. To właśnie teraz Apple zyskało kolejny patent, na wygląd tabletu iPad. Zastanawiacie się pewnie, czy można prawnie chronić prostokąt z zaokrąglonymi rogami? Okazuje się, że tak.

Niestety, ale możemy być pewni, że producent z Cupertino w niedalekiej przyszłości wykorzysta nowy patent, do walki z konkurencją. Treść zarzutu można już z góry przewidzieć – „tablet producenta X, zbyt mocno przypomina tablet iPad”. Szykują się więc kolejne pozwy, wydane pieniądze na adwokatów i blokady sprzedaży. Nie jest to dobra wiadomość, szczególnie dla Samsunga, przez którego to Apple czuje się chyba najbardziej zagrożone i z którym najostrzej walczy. Koreański producent będzie chyba musiał zacząć wypuszczać na rynek amerykański tablety o np. trójkątnym albo okrągłym kształcie, aby zbyt mocno nie przypominały iPada. Smutne, ale prawdziwe.

Źródło: Engadget, USPTO