Apple

Apple w ostatnim kwartale sprzedało 43.7 miliona iPhone’ów, akcje giganta poszybowały w górę

Nie możesz już patrzeć na Apple? Przyzwyczajaj się, bo firma pomimo oskarżeń, że jej produkty są mało innowacyjne i zacofane względem konkurencji – radzi sobie doskonale. Apple podało właśnie swoje wyniki finansowe, obejmujące drugi kwartał fiskalny 2014 roku. Wraz z nimi światło dzienne ujrzały też dane, dotyczące sprzedaży poszczególnych produktów tego giganta.

Apple - podsumowanie kwartałów do Q2 2014

Apple w drugim kwartale fiskalnym 2014 roku sprzedało aż 43.7 miliona smartfonów iPhone. To nieco gorszy wynik, niż 51 milionów sprzedanych smartfonów w pierwszym kwartale, należy jednak pamiętać, że był to kwartał świąteczny. Najnowszą sprzedaż lepiej jest porównać do tego, co się działo w Q2 2013, kiedy to Apple sprzedało 37.4 miliona smartfonów iPhone. 43.7 miliona sztuk jest więc doskonałym rezultatem. Giełda na Wall Street spodziewała się poziomu 38.7 milionów sprzedanych smartfonów. Apple swoim wynikiem przekroczyło więc prognozy.

Podczas drugiego kwartału fiskalnego 2014 roku, Apple zanotowało sprzedaż swoich tabletów iPad, na poziomie 16.3 miliona egzemplarzy. To sporo mniej w porównaniu do 19.5 miliona sztuk rok wcześniej. Apple spisało się pod tym względem dużo gorzej, niż przewidywali analitycy finansowi. Według nich gigant z Cupertino miał sprzedać 19.36 miliona tabletów. Jak wyniki skomentował prezes Apple?

Jesteśmy bardzo dumni z naszych wyników kwartalnych, szczególnie, jeśli chodzi o silną sprzedaż iPhone oraz rekordowe przychody z usług. Nie możemy się już doczekać, aby zaprezentować więcej nowych produktów oraz usług, które tylko Apple może przynieść na rynek. – Tim Cook, CEO, Apple

Co z finansami Apple? Firma w raportowanym okresie zarobiła na czysto 10.2 miliarda $ z 45.6 miliarda $ przychodu, bijąc tym samym przewidywania analityków. Krótko po ogłoszeniu raportu finansowego za drugi kwartał fiskalny 2014 roku, akcje Apple podrożały o 41$, do poziomu 566$ za udział.

Apple ogłosiło także podział akcji w proporcjach 7 do 1. Rada nadzorcza zatwierdziła również kolejną falę skupu swoich udziałów, która ma się zakończyć w 2015 roku, a jej wartość wyniesie 30 miliardów $.