Apple – sklep

Apple w trzecim kwartale fiskalnym 2014 przyniosło solidny dochód

Wyniki finansowe Apple za trzeci kwartał fiskalny 2014 roku przedstawiają się przyzwoicie. Firma ogłosiła, że udało się jej przynieść dochód w wysokości 37.4 miliarda $ – czyli blisko optymistycznych założeń, które przewidywały 38 miliardów $.

Apple - sklep

Oczywiście motorem tych wyników była sprzedaż iPhone, który sprzedał się w 35.2 milionach egzemplarzy. To nieco mniej, niż zakładane przez Apple 36 milionów. Niestety iPad to już inna historia, bo tabletów Apple kupiono w tym okresie 13.3 miliona sztuk, czyli o 1.3 miliona mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Gigant z Cupertino może się jednak pochwalić rosnącym zyskiem przypadającym na jeden udział, który w porównaniu do Q3 2013 wzrósł o 20%.

Naturalnie po publikacji wyników już pojawiły się prognozy, ile Apple może zarobić gotówki w kolejnym kwartale. Według analiz firma powinna osiągnąć dochód w wysokości od 37 do 40 miliardów $, natomiast marża brutto powinna wynieść 37-38%. Rzecz jasna w dużo dalszej perspektywie, kiedy pojawi się już iPhone 6 – prognozy będą znacznie wyższe.

Niestety po opublikowaniu tych wyników pojawiło się pytanie – dlaczego sprzedaż iPadów kurczy się? Być może posiadacze tabletów Apple nie czują potrzeby na ich wymienianie co roku. Apple przyzwyczaiło nas, że tylko delikatnie odświeża swoje produkty. Podobnie ma być w tym roku, bo iPad 6 najprawdopodobniej dostanie jedynie czytnik linii papilarnych TouchID. Kolejnym czynnikiem wpływającym na spadek sprzedaży jest rosnąca konkurencja Androida. Tabletów z Andkiem jest całe mnóstwo – zarówno tych tanich, jak i z najwyższej półki.


  • marek

    co to za bzdurny news, 3Q 2014, prorocy czy co

    • http://smartfan.pl/ Noob

      kwartał w roku fiskalnym, czyli liczonym zupełnie inaczej niż zwkjły rok… Sprawdź też źródło, Forbes, które raczej się nie myli

    • http://www.smartfan.pl/ Paweł Manek

      Rok rozliczeniowy (podatkowy) firmy niekoniecznie musi pokrywać się dokładnie z rokiem kalendarzowym i to od koncernu zależy, kiedy ten okres się zaczyna, a kiedy kończy. Niektóre firmy z branży technologicznej przyjmują, że kolejny rok fiskalny zaczyna się np. w maju, przez co kończy się dokładnie w maju następnego roku kalendarzowego, dlatego też zachodzi zjawisko, kiedy np. w 2013 roku rozpoczyna się fiskalny Q1 roku 2014.