Apple Watch – biały

Apple Watch – inteligentny zegarek z szafirowym ekranem

Apple Watch jednak istnieje! Gigant z Cupertino zaraz po zaprezentowaniu swoich dwóch, nowych smartfonów, pokazał także swój smartwatch. Zegarek mierzy 38 x 42 mm i występuje zarówno w wersjach aluminiowych, stalowych, jak i z 18-karatowego złota. Stalowa wersja została nazwana Watch Sport, natomiast złota będzie sprzedawana jako Watch Edition.

Apple Watch - wiele różnych

Apple Watch posiada wymienne paski na rękę, ceramiczny tył oraz ekran, chroniony przez ultraodporne na zarysowania szafirowe szkło (twardsze niż Gorilla Glass 3). Niestety, jak w każdym inteligentnym zegarku, także i tutaj ekran nie jest zawsze włączony. Wyświetlacz włącza się w momencie, kiedy podnosimy nasz nadgarstek. Apple zastosowało też tutaj funkcję, znaną z Android Wear, pozwalającą na przełączanie między ekranami inteligentnego zegarka za pomocą przeciągnięć palcem. Warto dodać, że ekran dotykowy w tym Apple Watch jest czuły na nacisk, dzięki czemu możemy to skorelować z różnymi gestami (np. przeciągnięcie i wciśnięcie).

Apple Watch - dwa obok siebie

Jak przystało na prawdziwy zegarek, jest tu też korona (pokrętło). Oczywiście nie musimy nim nakręcać mechanizmu Apple Watch. Służy ono do wywoływania różnych funkcji, np. przybliżania map.

Apple Watch - biały

Smartwatch współpracuje też z Siri, dzięki czemu nie musimy wystukiwać na nim np. liter. Siri powinno bez problemu rozpoznać nas głos i np. wpisać tekst, który mu podyktujemy (zapewne w Polsce możemy o tym zapomnieć).

Apple Watch - rysowanie

Z zegarkiem możemy się także komunikować za pomocą rysunków, tworzonych na ekranie. Jeśli będziemy chcieli wysłać komuś „kwiatuszek” wystarczy go narysować na wyświetlaczu 😀

Apple Watch - tył

Z tyłu zamontowano także diody LED, emitujące światło podczerwone oraz światło widzialne. Wraz z fotosensorami i wspomnianymi diodami zegarek potrafi monitorować nasze tętno. Zegarek niestety nie jest w stanie sam określić naszego położenia geograficznego z satelitów GPS. Do tego potrzebne mu sparowanie z iPhone.

Apple Watch - bok

Podobnie jak w Android Wear, wszelkie powiadomienia z urządzeń iOS będą się pojawiać na zegarku. Apple wypuści też WatchKit, który pozwoli programistom na tworzenie aplikacji dla swojego inteligentnego zegarka.

Apple Watch - kobieta

Niestety, ale na Apple Watch przyjdzie nam poczekać aż do początku przyszłego roku, bo to właśnie wtedy ten zegarek ma wylądować w sklepach. Smartwatch Apple będzie współpracować z iPhone 5, 5c, 5s, 6, oraz 6 Plus. Jeśli chodzi o cenę, ma ona wynieść 350$, czyli ok. 1140 zł.

Aktualizacja (11.IX.2014): Niestety Apple w dniu prezentacji nie wspomniało nic na temat baterii Watch oraz czasu, jaki zegarek potrafi wytrzymać na jednym ładowaniu. Okazuje się jednak, że w tej kwestii szału nie będzie. Rzecznik prasowy Apple potwierdził dzisiaj, że w pełni naładowany akumulator Apple Watch potrafi wytrzymać ok. jednego dnia pracy zegarka. To niezbyt wiele, a przecież konkurencja w postaci LG G Watch R oraz Samsunga Gear Live potrafi na jednym ładowaniu uciągnąć „aż” dwa dni.

Do sklepowej premiery Apple Watch zostało jednak sporo czasu (zegarek ma się pojawić dopiero w lutym przyszłego roku), więc Cupertino ma jeszcze trochę czasu na dopracowanie swojego smartwatcha.