Apple

Apple za korzystanie z cudzych patentów musi zapłacić 368 milionów $

Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie – amerykański sąd orzekł, że Apple, za korzystanie z czterech patentów firmy VirnetX, musi zapłacić 368 milionów dolarów.

Apple


Chodzi o cztery patenty, związane z applowskimi usługami FaceTime oraz iMessage. Jeśli mamy być konkretni, teksański sąd w listopadzie zeszłego roku orzekł, że Apple za każdy dzień korzystania z patentów VirnetX, musi płacić 330 tysięcy dolarów. Dzisiaj wyrok sądu wyższej instancji podtrzymał poprzednią decyzję, więc Apple musi za ten cały okres zapłacić sumę 368 milionów dolarów.

Gigant z Cupertino ma jeszcze wyjście z tej sytuacji. Sąd orzekł, że Apple i VirnetX mają teraz 45 dni na dogadanie się i podpisanie ugody. Jeśli tak się nie stanie, firma założona przez Steve’a Jobsa będzie musiała wypłacić pełną sumę (plus 14.85 milionów dolarów, za 45 dniowy czas, który miał być przeznaczony na osiągnięcie konsensusu).

Oczywiście znając tego typu przypadki mogę śmiało stwierdzić, że Apple nie wypłaci firmie VirnetX żadnych, zasądzonych pieniędzy. Przedsiębiorstwa zapewne podpiszą między sobą ugodę, według której Apple, za korzystanie z patentów – będzie musiało płacić opłatę licencyjną. Koszty licencyjne będą dla Apple dużo niższe, niż kara zasądzona przez sąd – jednak w dłuższej perspektywie, obydwie firmy wyjdą z tej batalii zwycięsko.

Źródło: GSMArena