Apple-iOS-5-0

Apple zaprezentował iOS 5, co nowego?

Na targach WWDC 2011 Apple zaprezentował najnowsza odsłonę systemu iOS w wersji 5.

Apple iOS 5

Zacznijmy od tego, co najważniejsze – czyli kto będzie mógł zainstalować nowy system. Okazuje się, że aktualizację dostanie iPhone 3GS, iPhone 4, oba iPady, oraz 3 i 4 generacja iPod Touch. A teraz przejdźmy do tego, co się zmieniło w nowym iOS.

Powiadomienia: Nowy pasek powiadomień można łatwo przywołać, przesuwając palcem od góry ekranu. Usunięto animację, która powiadamiała o nowych wiadomościach i przerywała naszą pracę – teraz powiadomienia będą wyskakiwać na górnym pasku. Usprawniono też czyszczenie powiadomień w poszczególnych kategoriach.

iOS 5

Ekran blokowania: Teraz powiadomienia kumulują się na lock-screenie, aby któreś odczytać – wystarczy przesunąć je palcem.

iOS 5

Newsstand: Sekcja magazynów i książek w systemie iOS 5.

iOS 5

Twitter: iOS 5 został „na siłę” sparowany z najpopularniejszym serwisem do publikowania krótkich wiadomości – Twitter. Teraz dostęp do Twittera (jeśli ktoś używa) jest bardzo ułatwiony.

iOS 5

Safari: Przeglądarka stron internetowych systemu iOS, teraz uzyskała prawdziwe karty, w których możemy otwierać różne strony.

iOS 5

Przypomnienia: Nowa aplikacja, w której tworzymy listy przypomnień. Co ciekawe – wykorzystuje ona odbiornik GPS, więc możemy zaprogramować przypomnienia dotyczące konkretnych miejsc, np. „kiedy przybędę do…”, lub „kiedy wyjadę z …”.

iOS 5

Kamera: Teraz już na ekranie blokowania mamy skrót, do aplikacji aparatu. Przycisk podgłaszania został zaprogramowany, aby robić zdjęcie. Teraz możemy też włączyć linie pomocnicze, w trakcie robienia zdjęć – a zoomować szczypaniem ekranu. Umożliwiono przycinanie i obracanie zdjęć na urządzeniu, oraz dodano redukcję czerwonych oczu do aplikacji kamery.

iOS 5

Mail: Nowa aplikacja do tworzenia poczty elektronicznej, dodano wiele nowych funkcji, np. przeszukiwanie maili, przeciąganie adresów, S/MIME, bogate formatowanie tekstu itp.

iOS 5

PC-Free: Już nie trzeba podłączać urządzenia z iOS, aby użyć go pierwszy raz. Małe aktualizację będą teraz odbywać się OTA, za wyjątkiem aktualizacji głównych.

iOS 5

Game Center: Nowe funkcje centrum gier, lepsze poznanie gry, punkty osiągnięć, przyjaciele, itp.

iOS 5

iMessage: Podobne do BBM, nowe centrum zarządzania wiadomościami, które przechowuje SMSy, zdjęcia, wideo, kontakty i grupy. Pokazuje raporty doręczeń, potwierdzenia przeczytania, itp.

iOS 5

Inne: Jest cała masa innych funkcji, jakie wnosi iOS 5, np. gesty wielozadaniowości, synchronizacja przez WiFi z iTunes, mirroring iPada 2 na ekranie TV.

Źródło: MacRumors