Apple iPad Air 2 i iPad mini 3

Apple zaprezentowało iPad Air 2 oraz iPad mini 3

Kolejne, wielkie wydarzenie z życia korporacji Apple za nami. Amerykański gigant po wrześniowej premierze swojego smartfona i phabletu, dzisiaj zaprezentował dwa, nowe tablety – modele iPad Air 2 oraz iPad mini 3. Czym te sprzęty różnią się od swoich poprzedników i co najważniejsze – ile mają kosztować?

Apple iPad Air 2 i iPad mini 3

Apple iPad Air 2 i iPad mini 3

Apple iPad Air 2

Zacznijmy od większego z tej dwójki, czyli iPada Air 2. Tablet od swojego poprzednika jest cieńszy, szybszy i… dostał nową, złotą wersję kolorystyczną. Apple w Air 2 zastosowało przygotowany specjalnie dla tego tabletu nowy chipset, Apple A8X. Według danych podawanych podczas prezentacji, jego CPU jest o 40% szybszy, a GPU 2.5x szybszy, niż układ Apple A7.

Apple iPad Air 2 - kolory

Zmianie uległ także design, ponieważ iPad Air 2 mierzy zaledwie 6.1 mm grubości, co czyni go w tej chwili najcieńszym tabletem na świecie. Jak sami możecie zobaczyć, nowy iPad dostał także to, co od dawna znamy z iPhone – czyli czytnik linii papilarnych. Dzięki niemu będziemy teraz mogli odblokować tablet wyłącznie za pomocą odcisku naszego palca.

Jeśli chodzi o ekran, ma on taką samą rozdzielczość, co u poprzednika. Apple postarało się jednak ulepszyć jego inne aspekty, więc matryca iPad Air 2 została pokryta nową, antyrefleksową powłoką, która w 56% likwiduje odbicia światła, przez co obraz jest jeszcze bardziej czytelny.

Apple iPad Air 2 - bok

 

iPad Air 2 posiada także 8 Mpix kamerę z obiektywem f/2.4, która potrafi nagrywać filmy 1080p. Do nagrywania audiow tablecie służą z kolei dwa głośniki, więc sprzęt potrafi przechwycić dźwięk stereo. Frontowa kamera wzbogaciła się z kolei o nowy sensor, udoskonaloną detekcję twarzy oraz wideo HDR.

Air 2 posiada też szybsze Wi-Fi w standardzie 802.11ac oraz anteny MIMO, co pozwala na przesył danych z prędkością do 866 Mbps. Niestety, bateria nie została powiększona, mamy tu więc to samo, co w tablecie poprzedniej generacji.

Sprzęt będzie dostępny w kolorze srebrnym, szarym oraz złotym. Ceny iPada Air 2 to odpowiednio 499$ (ok. 1650 zł) za wersję 16 GB, 599$ (ok. 1980 zł) za 64 GB oraz 699$ (ok. 2310 zł) za 128 GB. Wszystkie ceny dotyczą wersji z samym Wi-Fi.

Kiedy Apple iPad Air 2 pojawi się w Polsce? Według Apple będzie go można u nas kupić już w przyszłym tygodniu.

Apple iPad mini 3

Naturalnie oprócz iPada Air 2, swój debiut miał dzisiaj także iPad mini 3. Co znajdziemy nowego w tym tablecie? Jedno jest pewne – wielkość ekranu i jego rozdzielczość nie zmieniła się, więc nadal wynosi 7.9″ oraz 1536 x 2048 pikseli. Niestety jeśli spodziewacie się, że ekran niesie ze sobą te same nowinki technologiczne, co matryca iPada Air 2, to muszę was rozczarować. iPad mini 3 dysponuje takim samym wyświetlaczem, co iPad mini 2. Mało tego – taka sama jest również grubość tego tabletu, która wynosi 7.9 mm.

Apple iPad mini 3 - dłoń 2

Co więc w iPadzie mini 3 jest nowego? W zasadzie jedyne zmiany to Touch ID, czyli czytnik odcisków palców w przycisku Home oraz nowa, złota opcja kolorystyczna obudowy. Reszta parametrów jest taka sama, mamy tu więc 5 Mpix kamerę iSight i kamerkę HD FaceTime.

W kwestii łączności w mini 3 znajdziemy LTE Cat. 4 oraz Wi-Fi 802.11ac. Chipset także nie uległ zmianie, bo wewnątrz iPada mini trzeciej generacji znajdziemy układ Apple A7.

Apple iPad mini 3 - dłoń 1

Podobnie jak w przypadku iPada Air 2, także i iPad mini 3 pojawi się w Polsce już w przyszłym tygodniu. Dostępne wersje kolorystyczne to: srebrna, szara oraz złota.

Apple iPad mini 3 - dłoń 3

Co z cenami? Mają one wynieść: 400$ (ok. 1320 zł) za wariant 16 GB, 500$ (ok. 1650 zł) za 64 GB oraz 600$ (ok. 1980 zł) za 128 GB.

Apple iOS 8.1

Wraz z tabletami Apple zaprezentowało także nową, większą aktualizację do iOS 8 – czyli iOS 8.1. Apple w nowej wersji zmieniło to, w jaki sposób są obsługiwane aplikacje. Użytkownik może teraz sprawdzić, jakich uprawnień wymagają instalowane przez nas appki. Owe uprawnienia można modyfikować, włączając je i wyłączając.

Do łask wróciło też Camera Roll. Z innych ulepszeń warto wymienić aplikację Zdjęcia, w której sekcja nowo dodanych fotografii pokazuje nam teraz pełną historię, a nie tylko zdjęcia z ostatnich 30 dni. Fotografie mogą być teraz oglądane w pełniej rozdzielczości, bez skalowania.

Zmian jest oczywiście więcej, a kilka mniej subtelnych, jak np. możliwość wyłączania dyktowania tekstu głosem na klawiaturze, większe ikony dla widgetów oraz nowe ikony iBooks.

Apple rozpocznie wysyłkę aktualizacji do iOS 8.1 już w poniedziałek, 20 października.