Archos 80 Xenon

Archos 80 Xenon – kolejny konkurent dla iPada mini

W ślad za Apple, które wypuściło 8-calowy tablet, poszli już chyba wszyscy inni producenci tego typu sprzętu. W segmencie 8-calowych urządzeń postanowiła zaistnieć także firma Archos, ze swoim tabletem 80 Xenon.

Archos 80 Xenon

Archos 80 Xenon, który właśnie zaczyna swoją europejską sprzedaż, jest urządzeniem dość niezwykłym. Nie często przecież się spotyka tak duże tablety, z funkcją… wykonywania rozmów telefonicznych. Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli specyfikacji.

Tablet ma do zaoferowania 8-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, 1.2 GHz, dwurdzeniowy chipset (prawdopodobnie Qualcomm 8225Q (Snapdragon S4 Play)), 1 GB / 512 MB pamięci operacyjnej RAM (w zależności od sklepu dostępne są wersje  z 512, jak i 1024 MB RAM, nie wiadomo więc do końca, ile pamięci operacyjnej ma ten tablet, być może w sprzedaży będą dwa warianty) oraz 4 GB użytkownika (trochę mało jak na dzisiejsze standardy, jednak można ją rozszerzyć kartą microSD). Na pokładzie znajdziemy też 2 MP i 0.3 MP kamery oraz system Android 4.1 Jelly Bean.

Jeśli chodzi o łączność, Archos wyposażył 80 Xenon w takie moduły, jak Bluetooth 3.0, WiFi, radio FM, A-GPS oraz… łączność 3G, którą można wykorzystać do wykonywania połączeń głosowych. Tak tak, jeśli w specyfikacji podawanej przez sklepy nie ma błędu, to tego 8-calowca można używać jako telefonu komórkowego. Wyobraźcie sobie kogoś na ulicy, kto przy uchu trzyma tak duże urządzenie. Swoją drogą, tablet mierzy 21.27 x 15.47 x 0.99 cm.

Co z ceną? Kilka niemieckich sklepów już rozpoczęło przedsprzedaż tego urządzenia (m.in. Amazon). W zależności od sprzedawcy, kwoty zaczynają się od 170 euro (ok. 712 zł), a kończą na 226 euro (ok. 947 zł). Szkoda tylko, że nie wiadomo czy i kiedy tablet wejdzie do polskich sklepów.

Źródło: PhoneArena