Cortex A17

ARM prezentuje procesor Cortex-A17 – następcę popularnego Cortex-A9

ARM zaprezentowało nowy, mobilny procesor – Cortex-A17, który jest następcą jednego z najpopularniejszych mobilnych CPU, Cortex-A9. Według ARM nowy układ oferuje wydajność o 60% większą od poprzednika i wspiera dodatkowo technologię big.LITTLE.

Cortex A17

Dzięki big.LITTLE rdzenie Cortex-A17 mogą współdziałać z rdzeniami Cortex-A7, przełączając się między nimi w zależności od tego, jakiej aktualnie mocy obliczeniowej wymaga nasz smartfon lub tablet. Pierwszym układem, jaki wykorzystuje Cortex-A17, jest produkt MediaTek, SoC MT6595.

Oczywiście Cortex-A17 niekoniecznie musi być używany wraz z rdzeniami Cortex-A7. Procesor jest w stanie działać samodzielnie, wbudowany w czterordzeniowe SoC (System-on-Chip).

ARM zaprojektował swój nowy procesor nie tylko dla smartfonów i tabletów. W przyszłości znajdziemy go także w takich sprzętach, jak smart TV, systemy samochodowe lub mikrokomputery podłączane do telewizorów. ARM przewiduje, że Cortex-A17 pojawi się w pierwszych, komercyjnych produktach w 2015 roku.

ARM sugeruje producentom chipsetów, aby wraz z Cortex-A17 używali ich własnego GPU, Mali-T720, jednak nie jest to żaden wymóg. Zresztą MediaTek w swoim 8-rdzeniowym SoC wraz z A17 zastosował grafikę PowerVR.