BlackBerry 9720 – czarny, front, w dloni

BlackBerry na dnie: 965 milionów $ straty w drugim kwartale fiskalnym

Wszyscy wiemy, że kanadyjski producent smartfonów, który w latach 2008-2009 notował szczyty popularności – dzisiaj radzi sobie dość kiepsko. Niestety nic nie zapowiadało aż tak dramatycznych wyników finansowych, które firma zanotowała w drugim kwartale fiskalnym 2013 roku.

BlackBerry Z10

BlackBerry za tak fatalne wyniki wini… smartfon Z10, który pochłonął ogromne zasoby finansowe na produkcję a teraz się po prostu nie sprzedaje. Straty spowodowane przez produkcję Z10 oraz koszty, związane z restrukturyzacją firmy spowodowały, że z 1.6 miliarda $ dochodu zrobiło się 965 milionów $ straty. Co gorsza BB twierdzi, że większość ze sprzedanych przez firmę smartfonów działała w oparciu o system BlackBerry 7. Oznacza to, że BlackBerry 10 i wszystkie urządzenia, które działają w jego oparciu (Z10 i Q10) okazały się dla producenta sromotną klęską.

Aktualny prezes BB, Thorsten Heins stwierdził, że wyniki są „bardzo rozczarowujące”, jednak nadal widzi potencjał w sektorze biznesowym, gdzie firma notuje wzrosty. Całkiem możliwe, że BlackBerry całkowicie zrezygnuje ze sprzedaży swoich produktów dla konsumentów indywidualnych, a przerzuci się wyłącznie na biznesowych. Oczywiście ten krok może już nie należeć do aktualnego zarządu BB. Firma przecież w tej chwili zbiera oferty na swoją sprzedaż. Jak dotąd najpoważniejszą ofertę (opiewającą na 4.7 miliarda $) złożyła firma Fairfax. Zainteresowany kupnem może być również współzałożyciel BB – Mike Lazaridis, który rządząc przez tak długi czas przyczynił się do sukcesu giganta, ale także i do jego późniejszego upadku.

Źródło: MarketWired