BlackBerry Q10 i Z10 w rękach CEO BB

BlackBerry w Q1 2013 straciło 84 miliony $

BlackBerry ogłosiło właśnie swoje fiskalne wyniki finansowe za pierwszy kwartał, który zakończył się 1 czerwca. Firma ma dla nas dobre, ale też i złe wiadomości. Zła jest taka, że BlackBerry w pierwszym kwartale fiskalnym przyniosło 84 miliony $ straty operacyjnej.

BlackBerry Q10 i Z10 w rękach CEO BB

Jeśli chodzi o dobrą wiadomość, to BlackBerry może się pochwalić, że dochód firmy wzrósł do 3.1 miliarda $, czyli jest o 15% wyższy niż w poprzednim kwartale i 9% lepszy niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. W Q1 2013 smartfony BB sprzedawały się również lepiej – firma dostarczyła 6.8 miliona urządzeń, czyli o 800 tysięcy więcej, niż w poprzednim kwartale. Raport niestety nie zdradza, ile udało się dostarczyć smartfonów BlackBerry Z10 (ostatnio był to 1 milion sztuk).

Warto zauważyć, że BlackBerry w tym kwartale zacznie sprzedawać bardziej przystępny cenowo smartfon z BB 10, model Q10. Oznacza to, że sprzedaż smartfonów firmy w bieżącym kwartale powinna wzrosnąć. Mimo wszystko szefostwo BlackBerry przewiduje, że w kolejnym okresie firma też odnotuje stratę operacyjną. Dalsza restrukturyzacja tego kanadyjskiego producenta i obcinanie kosztów powinny jednak sprawić, że BB w końcu wyjdzie na prostą.

Niestety, giełda bardzo nerwowo zareagowała na wyniki BlackBerry. Kurs akcji tej firmy po ogłoszeniu finansów za Q1 2013 spadł nagle o ponad 26%. Jestem bardzo ciekaw, w jaki sposób potoczą się dalsze losy BB. Szkoda, że producent opiera się wyłącznie o swój własny system operacyjny. Może lepiej by było przyjąć strategię Samsunga, który „dłubie” przy Tizen OS, ale jednocześnie wypuszcza smartfony zarówno z Androidem, jak i Windows Phone. Może wprowadzenie na rynek urządzeń BlackBerry z Androidem poprawiłoby sprzedaż smartfonów? Przecież wiele osób ma ogromny sentyment do tego producenta i na pewno skusiłoby się np. na Z10 z Andkiem.

Źródło: BlackBerry (PDF)