BlackBerry – logo

BlackBerry w tym roku zwolni nawet 40% pracowników

BlackBerry, które dopiero co zaprezentowało swój najnowszy flagowy smartfon, model Z30 – boryka się z gigantycznymi problemami. Według źródeł The Wall Street Journal – firma w tym roku zwolni nawet 40% swoich pracowników. Czy wieści to rychły koniec tego kanadyjskiego producenta?

BlackBerry - logo

Zwolnienia mają dotknąć wszystkie działy firmy i mają się odbyć jeszcze w tym roku, w kilku etapach. BlackBerry według marcowych danych zatrudniało 12,700 pracowników, podczas gdy dwa lata temu liczba ta wynosiła aż 17,000. Jeśli doniesienia The Wall Street Journal faktycznie się potwierdzą, będzie to oznaczać, że BB zwolni w tym roku około 5,000 osób.

W zeszłym roku BlackBerry straciło 646 milionów $, a dochód giganta spadł o 40%, do 11 miliardów $. Według najnowszego, kwartalnego raportu finansowego BB – firma straciła 84 miliony $ i dostarczyła 6.8 miliona telefonów. W kolejnym raporcie, który ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu analitycy spodziewają się, że BlackBerry zanotuje kolejne straty. Sytuacja jest o tyle tragiczna, że przecież nie tak dawno temu firma zaprezentowała swoje nowe smartfony, które najwyraźniej nie sprzedają się zbyt dobrze.

Dlaczego BlackBerry chce zwolnić prawie połowę swojej załogi? Niedawno informowałem Was, że szefostwo firmy planuje sprzedać BB. Wszystko wskazuje więc na to, że przed ewentualną transakcją zarząd chce oczyścić szeregi pracowników, poprawiając w ten sposób rentowność i zwiększając wartość BlackBerry. Sytuację można porównać do sprzedaży samochodu – wyczyszczony z odświeżonym lakierem i czystym wnętrzem wzbudzi większe zainteresowanie potencjalnych kupców, niż brudny i zapuszczony.

Źródło: The Wall Street Journal