BlackBerry Q10 i Z10 w rękach CEO BB

BlackBerry Z10 oraz Q10 – pierwsze smartfony z BB10 oficjalnie zaprezentowane

Tak jak się wszyscy spodziewaliśmy, prezes RIM (a w zasadzie BlackBerry) – zaprezentował dzisiaj dwa smartfony, wyposażone w system BB10. Poznajcie modele BlackBerry Z10 i Q10.

BlackBerry Q10 i Z10 w rękach CEO BB

Prezes Thorsten Heins podczas prezentacji oświadczył także, że firma RIM porzuca swoją dotychczasową nazwę, i będzie teraz występowała wyłącznie pod nazwą BlackBerry, z którą zresztą jest najlepiej kojarzona.

BlackBerry Z10

Pierwsze z zaprezentowanych dzisiaj urządzeń, model Z10, to smartfon pozbawiony fizycznej klawiatury QWERTY, który zasili liczną rzeszę „dotykowców”. Telefon ma 4.2-calowy ekran WXGA (1280 x 768 pikseli, 356 ppi), dwurdzeniowy procesor Krait o taktowaniu 1.5 GHz, 2 GB RAM oraz 16 GB pamięci użytkownika. Zasilanie stanowi tu 1,800 mAh akumulator. Jak zapewnia producent, w słuchawce zastosowano zaawansowaną klawiaturę dotykową, która powinna całkowicie wyeliminować potrzebę korzystania z klawiatur fizycznych.

Smartfon, jak przystało na współczesne standardy – ma 8 MP kamerę (z funkcją przesunięcia czasu TimeShift), potrafiącą nagrywać filmy w jakości 1080p. Producent nie zapomniał tu także o slocie na karty microSD oraz złączu HDMI.

Jeśli chodzi o łączność, jest tu Wi-Fi w standardzie a/b/g/n, Bluetooth 4.0 oraz NFC. W zależności od państwa, w którym smartfon będzie sprzedawany – dostępne jest także LTE. Urządzenie działa oczywiście pod kontrolą nowej odsłony systemu BlackBerry – BB10.

BlackBerry Z10 do brytyjskich sklepów trafi podobno już jutro. Poniżej umieszczam film, demonstrujący nowy produkt BB.

BlackBerry Q10

Drugie z pokazanych dzisiaj urządzeń, to BlackBerry Q10. Smartfon jest przeznaczony dla tradycjonalistów, którzy przyzwyczaili się do fizycznych klawiatur BlackBerry. Q10 ma 3.1-calowy, dotykowy ekran AMOLED o rozdzielczości 720 x 720 pikseli ( 330 ppi). Warto dodać, że rama urządzenia została w całości wykonana z nierdzewnej stali, co pewnie ucieszy osoby, które cenią sobie solidny design.

BlackBerry Q10

Jeśli chodzi o chipset smartfonu, to jest on taki sam, jak w modelu Z10. BlackBerry niestety nie podało większej ilości szczegółów nt. Q10. Wiemy za to, że pierwsze dostawy urządzenia ruszą dopiero w kwietniu tego roku.

Smartfon, podobnie jak Z10 – działa w oparciu o system BB10. Na zakończenie zapraszam do obejrzenia filmu, promującego model Q10.

Źródło: GSMArena, PhoneArena


 • Nazir

  Może dobra decyzja jako BB ale ten system skończy tak jak HP z WebOS
  Szkoda że BB nie dogadała się wcześniej z MS i nie przygotowała smartfona z WP8 bo było by teraz inaczej

  Właśnie mi podesłali na YT abym się zachwycał ale nie mam do BB przekonania do tego wygląda jak iPhone
  Może jest fajny ale w Polsce nie będzie prędko dostępny w sklepach

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vke9Jr5AUw4

  • http://smartfan.pl Pest

   To prawda, można śmiało przypuszczać, że zanim się u nas te słuchawy pojawią – minie sporo czasu. Samsung już pewnie zaprezentuje Galaxy S IV a Apple iPhone 5S – więc konkurencja będzie wielka.