Apple – akcje w marcu 2013

Cena akcji Apple najniższa od 52 tygodni, Google na historycznych szczytach

Kurs akcji Apple nadal nie znajduje swojego dna. Cena udziałów giganta z Cupertino osiągnęła najniższy wynik, spadając do kwoty ze stycznia zeszłego roku. Rywal Apple, firma Google – prężnie pnie się w górę.

Apple - akcje w marcu 2013

Ceny akcji Apple i Google, od czasu debiutu systemu mobilnego Android, są ściśle ze sobą skorelowane. Jeśli na rynku mobilnym dobrze wiedzie się Androidowi, akcje Google idą w górę, jeżeli natomiast lepsze rezultaty osiągają produkty z iOS, wartość Apple zwiększa się. Oczywiście Apple to firma, której zysk bardzo mocno polega na smartfonach i tabletach, Google ma oprócz Androida całą masę innych produktów, jak wyszukiwarka, Google+, reklama internetowa itp. itd.

Niestety, tym razem to Apple musi nieco cofnąć swój wojenny front. Akcje tego mobilnego giganta właśnie dzisiaj osiągnęły swoje minima. Za jedną akcję Apple na poniedziałkowej sesji giełdowej, trzeba było zapłacić ok. 421$, co jest najgorszym rezultatem od stycznia zeszłego roku. Firmie brakuje już bardzo wiele do historycznego maksimum, którego mogliśmy być świadkami 21 września 2012, kiedy to kurs akcji Apple wynosił 705$ (był to dzień premiery iPhone 5). Od tamtego czasu cena Apple leci dość ostro (o 40%) w dół.

Google - akcje w marcu 2013

Jeśli chodzi o Google, to nie trudno zauważyć, że cena ich udziałów mocno wzrosła. Dzisiejszy kurs giganta z Mountain View osiągnął cenę 816$, czyli najwyższą wartość w historii firmy. Google większość swoich androidowych zysków czerpie z prowizji, ze sprzedaży aplikacji. Jest więc oczywiste, że im więcej smartfonów z Androidem, tym większy zysk Google. Wyszukiwarkowemu potentatowi dodatkowo pomagają analitycy, którzy przewidują, że 58% wszystkich, ściąganych aplikacji mobilnych na świecie w 2013 roku, będą stanowić te na Androida, a „tylko” 33% na Apple iOS.

Oczywiście na wieszczenie końca Apple jest jeszcze za wcześnie. Zyski tej korporacji są nadal ogromne i jestem pewien, że jej prezes, Tim Cook ma jeszcze wiele do zaoferowania. Całkiem możliwe, że Apple w tym roku zaprezentuje swój pierwszy, inteligentny zegarek iWatch, który może wynieść wartość firmy na nowe maksima.

Źródło: PhoneArena