Google – smartfony

Chińczycy w tym roku kupią 400 milionów smartfonów

Według najnowszego raportu analityków z firmy Gartner, chiński rynek sprzętu mobilnego nadal rośnie w siłę. Chińczycy w 2014 roku kupią aż 443.5 miliona urządzeń mobilnych, z czego 400 milionów mają stanowić smartfony.

Google - smartfony

Taka liczba oznacza, że aż 90% ze sprzedawanych mobilnych urządzeń w Chinach to smartfony. Jeśli prognozy firmy Gartner się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Chińczycy kupią ponad 10 razy więcej smartfonów, niż Polska liczy ludności.

Z danych opublikowanych w raporcie można mylnie wywnioskować, że tak dużą sprzedaż smartfonów mieszkańcy Chin nabijają głównie poprzez popyt na najtańsze urządzenia. Okazuje się jednak, że z całej sprzedaży smartfonów w 2014 roku aż 20% mają stanowić urządzenia high-endowe. Analityk Gartner, Lu Jun, spodziewa się, że do 2017 roku odsetek sprzedawanego w Chinach sprzętu z najwyższej półki sięgnie aż 37%.

Oczywiście z tak ogromnego potencjału Chińczyków (którzy mimo wszystko stale się bogacą), dobrze zdają sobie sprawę producenci smartfonów. W Chinach urzęduje cała masa firm tworzących smartfony, jak np. Lenovo, MIUI, Meizu, Xiaomi, Huawei itp. Nie ma się też co dziwić, że również Apple oraz Samsung chcą tam zaistnieć. Przecież nawet niewielkie zainteresowanie danym produktem w Chinach może przynieść o wiele większe zyski, niż szał zakupowy w Polsce. Z biegiem czasu dojdzie więc do sytuacji, w której producenci smartfonów swoje zainteresowanie rynkiem amerykańskim przerzucą na rynek chiński, który dysponuje o wiele większym potencjałem.