Apple – kabel Lightning

Chińczycy zhackowali applowskie złącze Lightning w iOS 7

Pewnie nie wszyscy jesteście tego świadomi, ale Apple wraz z iOS 7 wprowadziło do swojego systemu zabezpieczenie, które wykrywa podłączenie nieautoryzowanych akcesoriów lub kabli. Mówiąc po ludzku – iOS 7 rozpozna, że podłączyliście np. nieoryginalny, tani kabel Lightning i odmówi współpracy. Całe szczęście Chińczycy już rozwiązali ten problem.

Apple - kabel Lightning

Każda firma została założona po to, aby zarabiać. Mimo wszystko Apple czasami zbyt daleko posuwa się w swoich zarobkowych zapędach. Gigant z Cupertino jest dobrze znany z wprowadzania do swoich produktów coraz to nowych, niekompatybilnych z niczym innym, pseudorewolucyjnych złączy. Podczas gdy cały świat korzysta ze standardu USB, Apple musi koniecznie wprowadzić coś zupełnie innego, czego koronnym przykładem jest złącze Lightning. To właśnie dzięki niemu akcesoria i kable znane z nieco starszych, applowskich urządzeń, są niekompatybilne ze złączem Lightning. Oczywiście Apple umożliwia ich podłączenie, ale w tym celu trzeba zakupić drogie przejściówki. Ta stworzona przez Jobsa i Wozniaka firma za zwykłe kable życzy sobie sporych pieniędzy, na których świetnie zarabia.

Wraz z premierą Lightning w sklepach pojawiła się całą masa przewodów, przejściówek i akcesoriów zastępczych, które są nieporównywalnie tańsze, niż applowskie oryginały. Apple, które nie może się pogodzić z taką stratą zysku, postanowiło wraz z iOS 7 wprowadzić zabezpieczenie rozpoznające nieoryginalne akcesoria i kable. Całe szczęście posiadacze sprzętu z „Jabłuszkiem” nie muszą się obawiać nadchodzącej drożyzny. Cyril Chang, czyli jeden z członków chińskiej grupy iPhone5mod poinformował, że udało im się złamać zabezpieczenie w iOS 7.

Pomyślicie pewnie, że Apple wraz z kolejną aktualizacją iOS 7, wprowadzi kolejne zabezpieczenie i całą praca pójdzie na marne. Okazuje się jednak, że tak się nie stanie, bo według Changa hack złącza nie jest programowy, tylko sprzętowy (czyli chłopaki z Chin namieszali coś w elektronice Lightning). Jeśli Apple by chciało zwalczyć dzieło grupy iPhone5mod, musiałoby wymienić wszystkie, sprzedane do tej pory kable na nowe, lepiej zabezpieczone.

Niestety, pewnie sami się domyślacie, że jeśli macie w szufladzie jakieś nieoryginalne akcesoria i kable Lightning, to po zaktualizowaniu waszego sprzętu do iOS 7, staną się one bezużyteczne. Będziecie więc musieli kupić oryginalny sprzęt od Apple, albo skorzystać z tańszej oferty Chińczyków. Poniżej możecie jeszcze obejrzeć film iPhone5mod, prezentujący nowe rozwiązanie.

Źródło: MacRumors