Samsung Exynos 5 Octa

Chip Exynos 5 Octa będzie mógł używać 8 rdzeni na raz (aktualizacja)

Kiedy MediaTek pod koniec lipca zaprezentował swój „prawdziwie 8-rdzeniowy” chipset MT6592, wywarło to dość dużą presję na Samsunga, który chciał być w tej kwestii pionierem. Koreański gigant jeszcze przed MediaTek zaprezentował swojego własnego 8-rdzeniowca, chip Exynos 5 Octa, jednak w przeciwieństwie do produktu MT nie może on używać 8 rdzeni w jednym momencie. Okazuje się jednak, że sytuacja ulegnie zmianie.

Samsung Exynos 5 Octa

Exynos 5 Octa to chipset, który jest zbudowany na bazie dwóch grup rdzeni – 4 x Cortex-A15 oraz i 4 x Cortex-A7. Dzięki technologii big.LITTLE rdzenie działają na przemian – gdy potrzebna jest duża moc obliczeniowa wyłączają się rdzenie A7 i odpalają potężne A15. Z kolei gdy nie potrzebujemy zabójczych mocy obliczeniowych, odpalają się energooszczędne rdzenie A7, które oszczędzają naszą baterię.

Samsung, czując presję ze strony MediaTek postanowił zmienić sposób działania Exynosa 5 Octa wprowadzając obsługę niejednorodnej technologii wieloprocesorowej (HMP). Dzięki niej seria chipów Exynos 5 Octa będzie mogła używać wszystkich 8 rdzeni na raz.

„Przyjmuje się, że bardzo wydajne CPU są w stanie wykonać każdą pracę, która wymaga dużej mocy obliczeniowej. Z drugiej strony mniej wydajne rdzenie, które zużywają mało energii – są przydatne podczas mniej wymagających zadań. Technologia big.LITTLE została zaprojektowana tak, aby dostarczyć właściwej kombinacji procesorów do specyficznego zadania. Zastosowanie ośmiu rdzeni z HMP jest najlepszą formą technologii big.LITTLE z nieograniczonymi korzyściami dla użytkowników potrzebujących ogromnej wydajności a jednocześnie energooszczędności.” – Taehoon Kim, wiceszef, System LSI marketing, Samsung Electronics

Nagranie promujące technologię big.LITTLE + HMP możecie obejrzeć poniżej.

Które smartfony są obecnie wyposażone w samsungowe chipy Exynos 5 Octa? Niestety nie ma ich zbyt wiele. Do tej wąskiej grupy należy jedynie Galaxy Note 3 oraz Galaxy S4. Niestety warianty tych urządzeń z chipami Exynos nie są sprzedawane w Polsce (do nas oficjalnie dotarły / dotrą jedynie te z układami firmy Qualcomm).

Czy Samsung będzie mógł zaktualizować oprogramowanie dostępnych już na rynku smartfonów, aby mogły obsługiwać technologię HMP? Tego niestety nie ujawniono. Możemy być jednak przekonani, że z dobrodziejstw HMP będzie korzystać przyszłoroczny flagowiec Koreańczyków – Galaxy S5.

Aktualizacja: Według chińskiego producenta smartfonów, firmy Meizu – wprowadzenie funkcjonalności HMP odbędzie się poprzez aktualizację firmware. Meizu niedawno zaprezentował swój nowy smartfon, MX3 – który opiera się m.in. o chipset Samsung Exynos 5 Octa. Jeśli odblokowanie „prawdziwej 8-rdzeniowości” ma się faktycznie odbywać tylko poprzez upgrade oprogramowania, będzie to oznaczać, że także posiadacze Galaxy S4 i Galaxy Note 3 wejdą wkrótce w posiadanie urządzeń, które będą w stanie wykorzystać aż 8 rdzeni na raz.

Aktualizacja: Chociaż Samsung nie sprzedaje w Polsce urządzeń z chipami Exynos 5 Octa, to i tak pewnie sporą część z Was zainteresuje fakt, że Galaxy S4 i Note 3 nie dostaną możliwości odpalenia 8-rdzeni na raz. Samsungowy ekspert do spraw technicznych, Oleg Artamonov potwierdził, że obydwa smartfony nie byłby w stanie obsłużyć tak dużej konsumpcji energii i emisji ciepła. Najprawdopodobniej dopiero kolejne urządzenia tego producenta dostaną udoskonalony chip Exynos, zdolny do „udźwignięcia” wysiłku obsługi 8 rdzeni jednocześnie.

Źródło: Samsung via Engadget