ARM Cortex-A15

Chipset LG Odin w dwóch wersjach – 8 i 4-rdzeniowej

Koreańskie media wypuściły na światło dzienne kolejną plotkę. Według niej LG pracuje nad własnym, mobilnym chipsetem o nazwie Odin. Układ ma być finalnie dostępny w dwóch wariantach – z czterema i ośmioma rdzeniami.

ARM Cortex-A15

Obecnie chyba większość producentów smartfonów i tabletów posiada lub pracuje nad własnymi chipami. Tacy giganci, jak Apple, Samsung czy też Huawei – już od dawna stosują je w swoim produktach. Do tego grona zapragnęło dołączyć LG, które najprawdopodobniej już wkrótce pokaże nam SoC (System-on-Chip) Odin.

4-rdzeniowy wariant Odina ma podobno znaleźć miejsce w telewizorach LG z serii Smart. W jego wnętrzu znajdzie się m.in. GPU ARM Mali-T604.

8-rdzeniowa wersja to już inna bajka, bo ma być montowana w urządzeniach mobilnych. W odróżnieniu od 4-rdzeniowca, we wnętrzu znajdzie się o wiele wydajniejszy chip graficzny, ARM Mali-T760.

Niestety koreańskie media nie ujawniają, kiedy LG zaprezentuje Odina i jakie będą pierwsze smartfony, które dostaną jego 8-rdzeniowy wariant. Co oczywiste, LG nie posiada fabryk, które są w stanie wyprodukować takie układy, więc za produkcję Odnia ma być odpowiedzialny tajwański, półprzewodnikowy gigant – TSMC.

Dlaczego LG chce w ogóle bawić się we własny chipset? Nie da się ukryć, że da to firmie pewne oszczędności. Chipsety są robione z gotowych komponentów, problemem jest oczywiście ich należyte zaprojektowanie i produkcja, za co „pośrednicy”, jak np. Qualcomm, pobierają stosowne marże. Jestem pewien, że w grę wchodzi też prestiż firmy – własny SoC świadczy przecież o dużej sile i możliwościach.

Źródło


  • PeterK

    Zobaczymy co z tego wyjdzie. Samsung już od kilku generacji pracuje nad swoimi SoCami a i tak najlepiej wychodzi na smartfonach z qualcommami (i MTKami…).
    Widać LG już uznało że ma na tyle dobrą pozycję, że ewentualne (i raczej pewne) fuckupy na początku przygody z Odinem im zbyt dotkliwie nie zaszkodzą.

    • http://smartfan.pl Noob

      To prawda, dobrym przykładem jak długo można się „kulać” z własnym chipsetem jest Huawei, któremu tworzenie własnych układów szło na początku bardzo opornie i chyba nadal do końca nie ogarnęli tego tematu.