CyanogenMODteam

CyanogenMod 7 dla Samsung Galaxy S – czy kiedykolwiek powstanie?

Od grudnia 2010 roku CyanogenMOD team pracuje nad portem Android 2.3 Gingerbread dla Samsunga Galaxy S, czy ten projekt ma szansę na powodzenie?

CyanogenMOD team

Sformułowanie, którego użyłem, iż „CyanogenMOD team pracuje nad portem” to trochę za dużo powiedziane. Tak naprawdę nad CyanogenMod 7 dla Samsung Galaxy S pracuje tylko jedna osoba, o ksywce codeworkx, której od czasu do czasu pomagają inni członkowie CM team (dokładnie dwie – guiper i coolya). Codeworx to zapaleniec, który ma ogromną wiedzę i możliwości, jednak CM 7 dla SGS wymaga ogromu pracy i nie wiem, czy sam codeworx podoła temu zadaniu.

Oczkiem w głowie dla CyanogenMOD team są porty dla smartfonów HTC, powstaje ich całkiem sporo – zresztą firma HTC, w przeciwieństwie do Samsunga publikuje kod źródłowych praktycznie wszystkich komponentów urządzeń HTC, Samsung ogranicza się do publikowania jedynie jądra, co utrudnia – lub wręcz uniemożliwia stworzenie niezależnego oprogramowania dla smartfonów Samsung.

Prace nad CyanogenMod 7 zaczęły ostatnio zwalniać tempa, codeworx najwyraźniej zrobił już to, co potrafił – a teraz publikuje drobne poprawki, które tak naprawdę nie wnoszą nic konkretnego. CyanogenMod 7 dla Samsung Galaxy S jest jeszcze bardzo daleki od używalności, nie działają np. wideorozmowy (przednia kamera jest zupełnie nieużywalna), ROM jest niestabilny, spore grono jego użytkowników narzeka na duże prądożerstwo Cyana.

CyanogenMod 7 dla Samsung Galaxy S to mimo wszystko świetny ROM, wielu użytkowników będzie z niego zadowolonych, nawet mimo ogromu błędów i braku niektórych, kluczowych funkcji. Jestem w pełni podziwu dla codeworxa, który wykonał kawał dobrej roboty, ROM jest bardzo szybki – Samsung powinien się uczyć od takich osób, jak tworzyć oprogramowanie na smartfony. Niestety moim zdaniem – sam codeworx nie zdziała dużo więcej bez pomocy całego teamu Cyana, a wygląda na to, że nikt więcej mu nie pomoże.

Czarny scenariusz, jaki maluje mi się przed oczami to taki, w którym Samsung wypuści swoją wersję Gingerbread na SGS, zostanie ona zmodyfikowana przez domorosłych „kucharzy” i będzie działać na tyle dobrze, że codeworx porzuci prace nad CyanogenMod 7. Taki scenariusz zdarzył się już zresztą w przeszłości – CyanogenMOD team opuścił projekt CyanogenMod 6.1, który był już w fazie beta.

Życzę jednak nam wszystkim, aby ten zły scenariusz się nie sprawdził i mam nadzieję, że wkrótce pojawi się w pełni sprawna wersja Cyana dla Galaxy S. Osoby chcące przetestować opisywany ROM zapraszam na oficjalną stronę projektu.