CyanogenMODteam

CyanogenMod staje się firmą i chce uzbierać 7 milionów $ na stworzenie lepszego Androida

Wśród całej rzeszy twórców nieoficjalnego firmware na androidowe smartfony, to grupa CyanogenMod jest najbardziej popularna. Jej ROM’y należą do najlepiej dopracowanych a profesjonalizm jej członków pozwala nawet na tworzenie niezbędnych sterowników do sprzętu, które nie są dostępne dla zwykłych śmiertelników.

CyanogenMOD team

CyanogenMod to od teraz CyanogenMod Inc. Firma już rozpoczęła oficjalnie zbieranie funduszy na swoją działalność. Według założyciela grupy, Steve’a Kondik’a – spółka ma (tak jak to było do tej pory) skupić się na swoich userach. Oczywiście prace nad CyanogenMOD ROM będą trwać nadal, jednak szefostwo zapowiada, że w przyszłym roku może nastąpić rebranding, przez co firma zmieni nazwę. Plany na przyszłość są oczywiście wielkie – Cyan chce podpisać umowy z producentami sprzętu i domyślnie wgrywać do ich produktów swoje ROM’y.

Takie działanie w androidowym świecie to nie nowość. Chińczycy ze swoim ROM’em MIUI już od pewnego czasu tworzą podobny projekt, który jest jednak wzorowany na komercyjnym rozwiązaniu Amazonu. CyanogenMod zamiast na aspekcie pieniężnym, chce się raczej skupić na produktywności swojego softu.

Niestety takie rozwiązanie może w przyszłości stworzyć sporo problemów. Firma zbierając od inwestorów 7 milionów $ musi przecież mieć jakiś biznesplan i w końcu przynieść zyski. CyanogenMod już zresztą zatrudniło 17 pracowników, wydatki więc rosną. Miejmy jednak nadzieję, że zarządowi uda się znaleźć złoty środek, tworząc świetne oprogramowanie i zarabiając przy tym kasę.

Dodatkowa, dobra wiadomość jest taka, że CM pracuje nad własną, androidową aplikacją, która ułatwi proces instalowania ich ROM’ów. Appka powinna się pojawić w ciągu kilku tygodni na Google Play. Miejmy nadzieję, że całemu przedsięwzięciu nie sprzeciwi się Google. Przecież większość gotowanych ROM’ów ma domyślnie usunięte googlowskie aplikacje, jak Gmail, Mapy, YouTube itp. Google może się to nie za bardzo spodobać.

Źródło: The Verge