CyanogenMod

CyanogenMod wkrótce na Samsung Galaxy S II

Zespół tworzący nieoficjalne oprogramowanie dla smartfonów – CyanogenMod, właśnie oświadczył, że zaczyna prace nad ROMem dla Samsunga Galaxy S II.

CyanogenMod

Co ciekawe – wszystko zaczęło się dzięki firmie Samsung, która przysłała do członka zespołu CyanogenMod – Atina, darmowy egzemplarz Galaxy S II. Atin twierdzi, że dzięki temu – będzie dużo prościej i szybciej stworzyć dobry ROM dla S II. Samsung w dodatku zaopatrzył zespół CyanogenMod w dokumentację S II, która nigdzie indziej nie została do tej pory opublikowana.

Pewnie myślicie – skoro Samsung za darmo rozdaje S II programistom, to dlaczego nie udostępni od razu całego kodu źródłowego swojego oprogramowania, wtedy stworzenie ROMu byłoby kwestią bardzo krótkiego czasu. Niestety, okazało się, że nie jest wcale winą Samsunga, że nie udostępnia kodu źródłowego. Urządzenia Samsung są budowane również na bazie podzespołów innych producentów, np. chipów Yamaha – których Samsung oprogramowania nie może udostępnić, ze względu na zawarte umowy poufności.

Trzeba przyznać, że Samsung jest wśród innych producentów smartfonów ewenementem – podczas, gdy inni starają się ograniczać (lub całkiem zakazać, jak Motorola) wgrywania nieoficjalnych ROMów, Samsung nie dość, że na to pozwala – to jeszcze wspiera ich twórców. Okazuje się, że nie tylko użytkownik Atina otrzymał darmowego SGS2, ale też inni twórcy ROMów.

Niestety nie wiadomo, kiedy CyanogenMod Team udostępni swój pierwszy, „używalny” ROM dla SGS2 – miejmy jednak nadzieję, że z pomocą Samsunga stanie się to jak najszybciej.

Źródło: Twitter 1, 2, 3