NVIDIA Tegra 4

Czterordzeniowa NVIDIA Tegra 4 oficjalnie zaprezentowana

NVIDIA zaprezentowała swój najnowszy, mobilny chipset z czterordzeniowym procesorem. Poznajcie „najszybszy mobilny procesor na świecie” – Tegrę 4.

NVIDIA Tegra 4

Chipset, który wcześniej znaliśmy już pod nazwą kodową „Wayne”, jest wyposażony w cztery rdzenie ARM Cortex-A15, wraz z jeszcze jednym, energooszczędnym rdzeniem (podobnie, jak w Tegrze 3). Według producenta, chipset jest 2.6x szybszy, niż Tegra 3. Na swoim pokładzie ma także 72 rdzenie graficzne, które są aż o 6x szybsze, niż grafika Tegry 3. „Scalak” oprócz tego, że będzie odpalać gry i programy z większą łatwością, to także jako pierwszy chip mobilny – odtworzy filmy w jakości 4k.

Chipset wyposażono też w coś, co nazywa się „Computational Photography Architecture” (Obliczeniowa Architektura Fotografii) i podobno znacząco skraca czas wykonywania funkcji, związanych z fotografowaniem, jak np. HDR.

NVIDIA Tegra 4

Niestety, Tegra 4 nie ma wbudowanego modułu łączności 4G LTE, wspiera za to chipset NVIDIA Icera i500 – który właśnie takową komunikację obsługuje.

Chyba większość osób wie, że poprzednie generacje mobilnych układów firmy NVIDIA, były dość mocno prądożerne. Okazuje się, że Tegra 4 zużywa aż 45% mniej energii, niż Tegra 3 i potrafi zapewnić aż 14-godzinne odtwarzanie filmu HD na telefonie.

Jedynym, znanym w tej chwili urządzeniem, które będzie wykorzystywać nowy chipset, jest konsola do gier SHIELD (widoczna w galerii poniżej). Możemy być jednak pewni, że w tym roku zobaczymy także pierwsze smartfony i tablety wyposażone w ten układ.

Źródło: NVIDIA