Apple iPhone 5S – front, kilka obok siebie

Czy Apple faktycznie sprzedało 9 milionów sztuk iPhone 5C i 5S? Według analityków liczba ta jest dużo niższa

W poniedziałek Apple przechwalało się, że przez weekend udało się im sprzedać aż 9 milionów egzemplarzy smartfonów iPhone 5S i 5C. Szef giganta, Tim Cook – został przedwcześnie okrzyknięty geniuszem i godnym następcą Steve’a Jobsa. Według analityków – Apple nagięło te wyniki, a rzeczywista sprzedaż jest dużo niższa.

Apple iPhone 5S - front, kilka obok siebie

Analityków z Wall Street najwyraźniej nie da się tak łatwo uwieźć, jak media. Apple, które informowało o pobiciu kolejnych, sprzedażowych rekordów – według analityków nieco nagięło prawdę. Gene Munster z firmy Piper Jaffray twierdzi, że Apple udało się sprzedać 5.5 miliona egzemplarzy iPhone 5C i 5S. Reszta z podanych przez Apple 9 milionów – to jedynie sprzedaż dla operatorów, którzy zapełniali swoje magazyny. W zeszłym roku cały zapas robiony przez operatorów został wyprzedany. Niestety w tym roku utknęli oni na „górce” niesprzedanych iPhone’ów 5C.

Peter Misek z firmy Jefferies & Company oraz Chuck Jones z Forbes zgadzają się z Munster i również twierdzą, że duża część z 9 milionowej, weekendowej sprzedaży Apple to efekt sprzedaży magazynowej do operatorów komórkowych. Ci dwaj analitycy uważają jednak, że prawdziwa sprzedaż 5C i 5S (do zwykłych, „sklepowych konsumentów”) była na poziomie zaledwie 2-3 milionów sztuk.

Oczywiście prawdziwe wyniki zna jedynie Apple, które będzie musiało je ujawnić w kolejnym, kwartalnym raporcie finansowym. Wtedy dowiemy się, czy liczby podawane przez Apple to tylko chwyt marketingowy, czy faktycznie realne wyniki i wielki powód do dumy dla Tima Cooka.

Źródło: The Verge