nokia-n9

Czy Nokia N9 może działać w oparciu i Sailfish OS? Okazuje się, że tak

Jolla, czyli pierwszy wprowadzony już do sprzedaży smartfon z systemem Sailfish zadebiutował jakiś czas temu. Okazuje się jednak, że społeczność Sailfish staje się coraz bardziej aktywna i udało się jej stworzyć port Sailfish dla Nokii N9.

Nokia N9

Nokia N9 to jeden z bardziej udanych modeli fińskiego producenta, który oryginalnie działa w oparciu o system MeeGo. Niestety związek Nokii z Microsoftem spowodował, że ten telefonowy potentat zrezygnował z MeeGo, na bazie którego powstał później Sailfish. Nie ma się więc co dziwić, że port tego OS’a dla N9 w końcu się pojawił, skoro smartfon działał w zasadzie na bazie bardzo podobnego systemu i protoplasty Sailfish.

Port stworzony przez użytkowników Sailfish ma oczywiście charakter nieoficjalny i na N9 nie działa całkiem sporo funkcji i modułów (wliczając kamerę, GPS, czas oraz datę). Odpalony na N9 Sailfish nie jest też kompatybilny z androidowymi aplikacjami. Mimo wszystko to dopiero pierwsze wersje portu, więc całkiem możliwe, że w późniejszym czasie zostaną one wyeliminowane, albo chociaż mocno zredukowane.

Działanie Sailfish OS na Nokii N9 możecie sami obejrzeć na poniższym nagraniu wideo. Gdyby jakiś posiadacz N9 chciał sam spróbować instalacji Sailfish na swoim smartfonie, może skorzystać z instrukcji umieszczonych na YouTube, w opisie tego wideo. Mimo wszystko radzę jednak pamiętać, że ten nieoficjalny firmware ma raczej charakter testowy i nie nadaje się do codziennego użytku.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Hahaha kolejna próba reanimacji trupa MeeGo

    • arty

      już prawie miałem napisać normalną odpowiedź, ale jeszcze raz rzuciłem okiem na autora – i tak to ten troll-półgłówek więc sobie darowałem