Samsung Galaxy S4 – test Gorilla Glass 3

Czy szkło Gorilla Glass 3 chroniące Samsunga Galaxy S4 jest faktycznie odporne na zarysowania?

Ja bym się na to nie odważył, ale niektórzy to zrobili. Oto test, który pokazuje, jak wytrzymałe na zadrapania jest szkło Corning Gorilla Glass 3, pokrywające ekran Samsunga Galaxy S4.

Samsung Galaxy S4 - test Gorilla Glass 3

Informowałem Was już wcześniej, że Galaxy S4 to pierwsze urządzenie, które jest wyposażone w ochronne szkiełko Gorilla Glass 3. Według informacji podawanych przez firmę Corning, czyli producenta tego szkła – jest ono cieńsze niż Gorilla Glass 2, a jednocześnie bardziej wytrzymałe (podobno aż trzykrotnie).

Oczywiście wszystko wygląda pięknie na papierze, ale jak jest w rzeczywistości? Sami na poniższym wideo zobaczycie, jak ekran Galaxy S4 radzi sobie z nożami, monetami i kluczami. Pewnie nikt z nas by się nie odważył na tego typu testy, ale całe szczęście możemy je bez strat własnych obejrzeć w sieci.

Jak mogliście zobaczyć, Gorilla Glass 3 jest szkłem wyjątkowo odpornym na drapanie metalowymi przedmiotami. Nie musimy się więc obawiać o ekran „Czwórki”, jeśli schowamy smartfon do kieszeni, razem z kluczami albo bilonem.

Przypominam jednak, że wbrew powszechnej opinii, to wcale nie metal jest największym winowajcom powstawania rys na ekranach smartfonów. Dużo groźniejszy jest zwykły piasek, który składa się m.in. z drobin kwarcu. Niestety, ale kwarc jest jednym z najtwardszych minerałów, jakie można spotkać na naszej planecie. Jego twardość (według skali twardości Mohsa) jest tylko 16-krotnie mniejsza, niż diamentu. Nie trudno się więc domyśleć, że nawet Gorilla Glass 3 zostanie z łatwością zarysowane, jeśli po szkle przeciągniemy drobiną piasku. Dlatego wszystkim osobom, które dbają o ekrany swoich smartfonów, radzę systematycznie czyścić kieszenie z piachu i bardzo uważać, jeśli chcemy go zabrać np. na plażę. W ten sposób w dużej mierze zapobiegniemy rysowaniu się ochronnego szkła, pokrywającego powierzchnię wyświetlacza. Nie ma przecież nic gorszego, niż wstrętna, obleśna krecha, przecinająca ekran naszego smartfona na pół.

Źródło: SamMobile


 • xd

  O wiele gorszy niz rysa jest windows phone.

 • arkadio

  Porysowalem ekran w nexus 5 :/

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Piasek?

 • Kobra

  Niestety z piaskiem to prawda. Właśnie wracam z nad morza z przepiękną rysą na ekranie ( mimo flip covera), którą zrobiło ziarenko piasku plażowego :(