Samsung Galaxy S5

Czy warto wymienić Samsunga Galaxy S4 na S5?

Jesteśmy już po premierze najnowszego modelu z serii Galaxy, czyli Samsunga Galaxy S5. Wielu z nas, a przyznam że i ja sam, spodziewałem się czegoś nowego, czym Samsung by zachwycił swoich aktualnych nabywców lub przekonał do siebie potencjalnych klientów. Niestety, Samsung tak naprawdę nie pokazał nam niczego nowego.

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5

Czytnik linii papilarnych czy miernik tętna, nie są nowościami. Obie te „nowości” są już dostępne w iPhonie 5S, a sam miernik tętna jako aplikację możemy pobrać ze sklepu Google Play.

Pytanie, które zadają sobie posiadacze Samsunga Galaxy S4 jest proste: czy warto zmienić swój aktualny aparat na nowszy, czy jednak specyfikacja oraz cena do tego nie zachęcają?

Oba telefony działają w oparciu o system Android 4.4 w wersji Kit Kat. Niestety nie każdy egzemplarz Galaxy S4 dostał już ten upgrade.

Wielu użytkowników zwraca wielką uwagę na ekran. Super AMOLED w S4 był naprawdę fajny, 5″ wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080, 441 ppi. W S5 mamy do czynienia z nieco większym ekranem, a mianowicie 5.1″ (o takiej samej rozdzielczości co poprzednik, jednak o mniejszej ilości  pikseli na cal tym razem jest to 432).

Wydajność obu telefonów według mnie jest naprawdę dobra, w Samsungu Galaxy S5 zastosowano czterordzeniowy procesor Snapdragon 801 o taktowaniu 2.45 GHz. Jego poprzednik wyposażony był w Snapdragona 600 o taktowaniu 1.9 GHz. W obydwu procesorach widać wielką różnicę wydajnościową, ale czy tak naprawdę wykorzystamy w pełni chip S5? Nad tym bym się zastanowił i to mocno.

Oba telefony posiadają taka samą ilość pamięci RAM czyli 2 GB, jednak jest to o 1 GB pamięci RAM mniej niż w Samsungu Galaxy Note 3, który miał premierę pod koniec ubiegłego roku. Z pamięcią na nasze dane sprawa wygląda w obu telefonach podobnie. Są dwie wersje smartfonów: 16 GB oraz 32 GB. W tej kwestii niczego nie zmieniono (pewnie dlatego iż można skorzystać z karty pamięci).

Warto również wspomnieć o baterii. W dzisiejszych czasach jest to według mnie bardzo ważny element telefonu, i tu Samsung postanowił wspomóc użytkowników większa ilością mAh. Samsung Galaxy S4 posiada baterie o pojemności 2600 mAh, z kolei bateria w S5 została wyposażone w 2800 mAh. Co ważne, w nowym produkcje Samsung zaprezentował nowy tryb, który nosi nazwę Ultra Power Saving Mode, a który wyłącza wszystkie procesy telefonu i zmienia pokazywany obraz na czarno biały. Ten tryb ma za zadanie utrzymać nasz telefon w stanie gotowości przez kolejne 24 godziny. Włącza się on gdy naładowanie baterii spadnie do 10 procent.

Ostatnim aspektem o którym chciałbym wspomnieć w moim porównaniu jest aparat. Warto na niego zwrócić uwagę, ponieważ w moim doświadczeniu w S4 nie był on rewelacyjny, a co najwyżej dobry. Nowy Samsung posiada aparat, który wyposażony jest w 16 MP sensor i umożliwia wykonywanie zdjęć w proporcjach 16:9. Co ciekawe, nie trzeba już zmieniać ilości MP aby wykonywać takie zdjęcia. Przypominam, że w poprzednim Samsungu z serii Galaxy trzeba było to robić.

Sprawa jest oczywista, S5 posiada lepsze podzespoły i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Prócz nowości, które wymieniłem wcześniej nowy smartfon Samsunga posiada możliwość nagrywa filmów w rozdzielczości 4K, jednak w Polsce telewizory z tą technologią są na razie jeszcze bardzo drogie.

Kolejna nowością jest fakt, że S5 dostał certyfikat IP67, który świadczy o tym, że telefon jest odporny na kurz oraz może przebywać w wodzie do 30 minut (na głębokości do 1.5 metra). Jego poprzednik nie miał takich możliwości.

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4

Moim skromnym zdaniem użytkownicy, którzy posiadają poprzedni model z serii Galaxy, nie muszą się śpieszyć z wymianą na nowszy. Zmiany nie są na tyle wielkie aby wydać niemałą kwotę na S5. Cena najnowszego dzieła inżynierów Samsunga jeszcze nie jest nam znana, więc nie wiem czy w tej kwestii coś się zmieniło.

Obserwując różnego typu fora, portale społecznościowe, użytkownicy są raczej zawiedzeni tym co pokazał Samsung. Wielu z nich deklarowało, że nie kupi nowego telefonu, ponieważ nie zostały wdrożone w nim żadne większe nowości, które by ich satysfakcjonowały i zachęcały do kupna. Wymieniają najczęściej brak skanera siatkówki oka, ekranu 2K czy lepszego procesora (jak np. Snapdragon 805).

A waszym zdaniem przesiadka jest opłacalna? Czy jest w tym jakiś sens? Zapraszam do komentowania.


 • HubertM

  Kto to pisał..: „5S”, „chciał bym”

  • http://smartfan.pl/ Noob

   wyjątkowo paskudna literówka, dzięki – poprawione

 • Pe Zet

  ja mam galaxy s3 i napewno przesiade sie na s5 po rozpoczeciu jego sprzedazy

 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Ja już wymieniłem wcześniej SGS2 na Nexus’5 i polecam nie kupować bubli jednego sezonu a kupić Android Phone lub Windows Phone ‚8 Lumia 1520 :)

  • luke

   piszesz o nie kupowaniu bubli a podajesz windowsa phone.. moze zdecyduj sie w koncu czy kupowac te buble czy nie..