Samsung-Galaxy-S-III-5

Dlaczego Galaxy S III ma matrycę PenTile AMOLED?

Premiera Samsunga Galaxy S III rozczarowała wiele osób a to ze względu na ekran, który jest co prawda wyświetlaczem HD – ale opartym o technologię PenTile.

Samsung Galaxy S III

Większość osób, po obiecujących plotkach – spodziewała się po SGS3 super-smartfona, który biłby praktycznie pod każdym względem swoją konkurencję. Emocje budził przede wszystkim ekran, który miał być wyświetlaczem Super AMOLED HD Plus, zbudowanym na bazie matrycy RGB. Ku rozczarowaniu, Samsung w S 3 zamontował co prawda matrycę SAMOLED HD, lecz bez magicznego dopisku „Plus”. Dlaczego więc koreański producent postanowił w swoim flagowym smartfonie zamontować matrycę PenTile?

Całą sprawę naświetlił rzecznik prasowy Samsunga, który wyjaśnił co było powodem wykorzystania PenTile, zamiast RGB. Otóż według Samsunga ekrany oparte o matrycę PenTile wytrzymają dłuższe użytkowanie, niż ekrany AMOLED RGB. Podobno ekrany AMOLED RGB szybciej tracą swoje parametry, przez co obraz staje się gorszy jakościowo. Winę za to ponosi niebieski piksel, który dość szybko się „wypala” (szybciej niż piksele zielone i czerwone), przez co obraz traci swoją pierwotną jakość. Ekrany PenTile (RGBG), które w swoim składzie posiadają mniejszą ilość niebieskich pikseli (w miejsce których wchodzą zielone) – wytrzymują podobno dłuższy okres „bezstratnego” użytkowania.

Koreański producent w trosce o klienta chce rzekomo zachować szczytowe parametry ekranu przez co najmniej dwa, trzy lata, stąd decyzja o zastosowaniu PenTile. Swoją drogą, czy to oznacza, że posiadacze Galaxy S II będą się mogli cieszyć ze swoich wspaniałych ekranów tylko dwa lata?

Źródło: GSMArena