Nokia – logo

Dobre wyniki finansowe Nokii w Q4 2012

Nokii znowu udało się wyjść na „zieloną stronę” wyników finansowych. Fiński gigant w czwartym kwartale 2012 roku osiągnął całkiem solidny zysk.

Nokia - logo

Zysk Nokii w Q4 wyniósł 439 milionów euro, natomiast przychód aż 8.04 miliarda euro. Swoją dobrą kondycję Nokia zawdzięcza głównie działowi Siemens Network. Odpowiedzialny m.in. za produkcję smartfonów – dział Devices and Services, ciągle jest pod kreską i to pomimo faktu, że jego kondycja stale się polepsza. Czwarty, świąteczny kwartał okazał się więc dla Nokii bardzo korzystny. Niestety, cały rok fiskalny był dla fińskiego producenta kiepski – w trakcie jego trwania firma straciła około 3 miliardy $.

Dzięki wzrostowi popularności smartfonów Lumia, Nokia sprzedała aż 4.4 miliony sztuk tych urządzeń. Co ciekawe, wzrosła też średnia cena sprzedawanych produktów Finów, ze 155 euro w Q3 do 186 euro w Q4 (głównie za sprawą Lumii 920).

Zyski Nokii pochodzą także z opłat licencyjnych, za udostępnianie szerokiej gamy patentowego portfolio producenta. Co ważne, fiński gigant dostał również od Microsoftu kolejną transzę 250 milionów dolarów, za używanie systemu Windows Phone.

Nokia po raz pierwszy od 20 lat nie wypłaci także dywidendy swoim akcjonariuszom. Ma to pozwolić firmie na polepszenie płynności finansowej.

Wiele wskazuje na to, że Nokia najgorszy okres ma już za sobą. Co prawda firma nadal jest daleko w tyle za innymi producentami smartfonów, jednak rosnąca popularność Lumii powinna w końcu wpłynąć także i na ten aspekt. Przed Nokią (i innymi producentami) jest teraz najgorszy, pierwszy kwartał – kiedy to ludzie „wypompowani” finansowo po świątecznej, zakupowej gorączce, kupują znacznie mniej.

Źródło: GSMArena