Qualcomm-MDP

Dwurdzeniowy Qualcomm 1.5GHz w benchmarku

Pojawiły się testy nowego układu firmy Qualcomm, dwurdzeniowego potwora o taktowaniu 1.5GHZ.

Qualcomm MDP

Układ MSM8x60 został przetestowany na specjalnej platformie dla programistów (MDP), testowany układ może być taktowany częstotliwością od 1.2GHz, do 1.5GHz. Chip MSM8660 do testów był dostarczony w tej szybszej wersji.

Testowany chip Snapdragon MSM8x60 opiera się na dwóch procesorach Scorpion (po 1.5GHz każdy), oraz procesora graficznego Adreno 220. Adreno 220 to najnowszy GPU wspierany przez Snapdragona, poprzednio były to Adreno 205 i 200, które oferowały podobne cechy – przy niższym taktowaniu zegara.

Wspomniana wcześniej platforma testowa MDP (widoczna na zdjęciu) jest ukierunkowana na testy możliwości graficznych, niestety nie posiada takich podstawowych funkcji dostępnych w systemie Android, jak WiFi itp.

Pierwszy z testów przeprowadzono na GLBenchmark 2.0, który podobno najlepiej testuje wydajność. Jest jedna wada tego testu – benchmark zawsze odczytuje natywną rozdzielczość ekranu danego urządzenia, także smartfony z mniejszą rozdzielczością mają tu pewne fory.

MSM8x60 - test

Widać wyraźnie, że MSM8660 na platformie MDP zajmuje szczyt tabeli, dość znacznie odsadzając rywali. Jedynie LG Optimus 3D nie odstaje aż tak bardzo. Ciekawe, jak by sobie poradził układ Qualcomm, gdyby testy przeprowadzano z niższą częstotliwością zegara – 1GHz, wtedy zapewne to LG Optimus 3D byłby liderem.

MSM8x60 test

Kolejny test, tym razem przy użyciu 3DMark Mobile 2010 „Taiji” doskonale pokazuje, jak ewoluował układ graficzny Adreno. Nexus One z GPU Adreno 200, ledwo co łapie się do tabelki – uzyskał wynik zaledwie 3.2fps. Układ Adreno 205 radzi sobie już neco lepiej, osiągając ponad 14fps. Jednak w teście poziom grywalności uzyskał jedynie nowy układ, Adreno 220, osiągając prawie 30fps.

MSM8x60 - test

Ostatnim testem jest Quadrant, to klasyczny test, używany głównie do szpanowania – jaki to mój Android jest szybki. Qualcomm MDP dosłownie lśni w tym teście, ukazując podeszły już wiek pozostałych urządzeń (poza Optimusem 2X). Bardzo ciekawe, jak w tym zestawieniu wypadłby LG Optimus 3D, może nawet lepiej niż testowany MDP?

Źródło: Pocketnow